nika68

Jak se bránit špatnostem od souseda?

Prosím, poraďte, už si nevím rady. Potkala jsem se s člověkem, který se vyžívá v tom, že druhým dělá ze života peklo. Po rozvodu jsem se nastěhovala k matce do bytu a zakrátko si mě tam „vyhlédl“ jeden ze sousedů, rozvedený důchodce, bývalý policejní důstojník, vyhozený od Policie kvůli korupci (odsouzený za spáchání několika trestných činů k podmínce). Ze slušnosti jsem s ním občas prohodila pár slov, on si však myslel, že budu jeho přítelkyně. Já sama ho nevyhledávala, ale bylo těžké se mu vyhnout, jako kuřák chodí skoro každou hodinu kouřit před dům a celý den tráví tím, že schován za keři pozoruje okolí. Začal mě sledovat, kdy chodím domů z práce, s kým chodím domů, co nakupuji, kam chodím se psem na procházky atd. Nezapomenu na jeho první větu, kdy na mě pokynul rukou a řekl: „k výslechu.“Časem začal být dotěrnější, zval mě k sobě domů, navrhoval mi sex. To se mi nelíbilo a začala jsem se mu vyhýbat. Když mu došlo, že o něj nemám zájem, začal mě a matku vyloženě terorizovat – neustálé stěžování na nás, že náš pes znečišťuje dům a okolí, že špatně vytíráme chodbu, špatně uklízíme sníh, chodíme po trávě atd. Už to nebyla legrace, když nás udal na byťáku a oni nám pohrozili výpovědí z nájmu. On sám měl byt koupený a byťák na něj nemohl. Zjistil si také, kde pracuju, a poslal tam za mnou Policii, aby mi to i tam znepříjemnil. Neustále nám házel do schránky odpadky, pytlíky na psí exkrementy, lístky, ať uklízíme po psovi. Kradl a krade nám dopisy, výpisy z účtů (matka jej viděla, jak si naší schránku otevírá), ty si přečte a za pár dnů nám je vhodí zpátky. Vůbec se nesnaží to tajit, naopak to dělá tak okatě, aby nás provokoval, že on může všechno. Na chodbu si nainstaloval čidlo, aby měl přehled o pohybu v baráku. Na byťáku nám řekli, ať podáme trestní oznámení, ale my nemáme žádné důkazy. Já už jsem se z bytu odstěhovala, ale na matku útočí stále, roznáší pomluvy a už se jí i fyzicky dotýká (klepal jí hrablem na sníh po zádech nebo šťouchal pěstí do zad (tak, aby ho nikdo neviděl). Klidně ji může strčit ze schodů a nic nezmůžeme, bude to tvrzení proti tvrzení. Také nám odvázal psa u obchodu, když jsme byly nakupovat. Poradíte ?

Nejlepší odpověď
anonym

Mohla bych vědět, na co čekáte? Nějaký mizera se Vám snaží dělat ze života peklo a Vy mu uhýbáte z cesty? Mělo by to být přece opačně. Vy si máte stěžovat na obtěžování touto osobou, na omezování osobní svobody, na jeho snahu poškozovat Vaši dobou pověst, na šmírování a osobní napadání…
Je toho přece dost, co o něm víte. Také můžete mít plným právem opodstatněný strach z jeho chování.
Po psovi jste povinna exkrementy uklízet. To snad děláte, pokud ne, tak s tím urychleně začněte. Tenhle soused nesmí mít žádný právní nárok Vám život ztrpčovat. Psí exkrementy by ale takovým důvodem být mohly, ačkoliv do schránky Vám je házet nesmí.
Jste na to dvě. Nezáleží na tom, že jste v příbuzenském poměru. Seberte matku a na policii zajděte podat trestní oznámení z titulu obtěžování.
Na takové zmetky není odezvou uhýbat. Naopak musí pocítit, že se ho nebojíte a že líbit si takové chování nenecháte. Totéž, co jste napsala sem, nahlašte policii a také si na takovéto mezisousedské vztahy stěžujte jak majiteli nemovitosti, tak obecnímu nebo městskému úřadu, v jehož povinnostech je takové problémy řešit.
Nečekejte a nevěřte, že pokud si někdo takový myslí, že si může dovolit vše, že přestane sám od sebe.
Kdyby na Vás nebo matku jenom sáhl, doporučuji křičet na celé kolo. Žádné lekat se a bát se ho.

Další odpovědi
martinecek20

NATOČIT A UDAT!Taková hovada nesmí existovat…to co píšeš není normální ten nepatří mezi normální lidi ale někam ůplně jinam.Hodně štěstí,a hlavně at to nedopadne jako s homerem a flandersem :D

Dochy

Když nemáte důkaz: Co svědci? Ev. ho natočit když vám leze do schránky apod. ? Instalovat čidlo na chodbu: mám pocit, že podobné šmírovací praktiky může dělat jen se souhlasem obyvatel domu.

Funna

tohle je vážný problém, ale bohužel nic jiného, než co ti řekli na byťáku neporadím…sami s ním nic právně nepostihnutelného asi nenaděláte…ale já bych se asi odstěholala, pokud by to bylo jen trochu možné a pak se s ním začala soudit…u takových nikdy nevíš, co se jim vylíhne v hlavě a jak se ti za žalobou pomstí, viz. výbuch ve Frenštátě ☹

marci1

Zarazilo mě to čidlo. Pro začátek bych mu pohrozila, že po poradě se svým právníkem na něj podávám trestní oznámení. Za zkoušku to stojí, i když na takové lidi to asi platit nebude.

Brozma

počkej martinecek20 co si Homer a Flanders udělali že je sem dáváš?