MARCIPANKA

Jak se branit kdyz mam platnou najemni smlouvu Na dobu neurcitou adum koupil novy majitel a ten nas chce vyhodit

Nejlepší odpověď
autacek

Mimo potíží s bytem máte i nějaké disgrafické potíže, že? Takoví lidé jsou nejzranitelnější. Vězte, že majitel může postupovat jen v souladu se zákonem. Pochopitelně že jej můžete přesvědčit penězi, tedy platit za nájem takovou částku, která bude oboustranně akceptovatelná, abyste dosáhly konsensu, nebo si holt najdete bydlení někde jinde, kde Vám to bude vyhovovat po všech stránkách. Ostatně jen díky takovým jako vy, je dnes bytový fond ve stavu, v jakém je. Jedni museli platit tržní nájemné hned (tak že na šetření na vlastní jim již nezbylo), v kterém se odráželo i to, že druhá část nájemníků platí, resp. platila podstatně méně, nájemné postaru, tzv. „regulované“.

Podmínky, za kterých lze dát nájemníkovi výpověď, najdete třeba zde:
https://www.dtes­t.cz/clanek-5277/kdyz-vam-chce-pronajimatel-dat-vypoved-z-najmu-bytu

Další odpovědi
ivzez

Každou platnou smlouvu lze řádně písemně vypovědět.
Jestli se nový majitel domníval, že kupuje prázdný dům,
má právo nájemní smlouvu vypovědět.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte podrobnosti, nelze posoudit,
jestli je záměr nového majitele v pořádku.

Ale i kdyby byl, by bylo dobré se nad situací zamyslet:
Vážně byste chtěla bydlet v domě, jehož majitel o pokračování nájemní
smlouvy nemá zájem? Dovede si představit, jak budou vypadat vztahy mezi Vámi? Jak se budete domáhat případných oprav apod.?

Já bych si na Vašem místě našla jiné bydlení
a s majitelem bych se o ukončení nájmu dohodla.

nyjono

Myslím, že by vám měl nabídnout náhradní a adekvátní bydlení.

cukrar

Ze zákona Vám může dát výpověď z nájmu, ale na podrobnosti je třeba znát nájemní smlouvu přesně.
Jak správně (jako vždy) píše Ivez.

ivzez

K odpovědi Nyjono:
Od roku 2014 už majitel není povinen nabídnout adekvátní bydlení.