Timanris

Jak se bojující strany v bitvě navzájem rozpoznaly?

Příkladem budiž třeba 15. století jako období brnění. Jak se v tisících bojujících poznalo, kdo je nepřítel a kdo spolubojovník? V rámci Evropy, nikoli s jinými odlišnými národy.

Nejlepší odpověď
annas

Brnění se odlišovala např. něčím barevným., později erby.

  1. První identifikací u brnění bylo nošení barevných plášťů přes brnění.
  2. Druhým poznávacím znamením byl hřeben , vyřezávaný „topper“ pro helmu, obvykle vyrobený z pergamenu nebo kůže.
  3. Nakonec, ve 14. a 15. století, když se vyvinula pancířová zbroj, byla sama zbroj zdobena způsoby, které byly individualizovány (pro ty, kteří si to mohli dovolit). Guantleti černého prince měli gadlings ( v podstatě mosazné klouby,) ve tvaru lva, jednoho ze zvířat symbolů anglické monarchie.
  4. . V raném novověku se zbrojní výzdoba více rozvíjela – brnění,

    Např. Otto Heinrich, hrabě Palatinate z Rheine, používal zlatou a černou barvu na brnění. Charles V nechal své brnění vyzdobit symboly jeho domény – především Burgundska atd.

Postupně se tak rozvíjel systém heraldiky, který umožňoval rozlišení. důležité bylo i při zajetí, požadavku na výkupné..

Zajímavý článek z historie Jak středověké armády poznaly, na které straně byl voják? Jak časté byly kombinace?

https://www.kic­kassfacts.com/as­kus-how-did-medieval-armies-tell-which-side-a-soldier-was-on-how-common-were-mixups/

Takové zdobené brnění pomohlo identifikovat jeho nositele přátele, tedy příznivce, a odlišit nepřátele, odpůrce.

Další odpovědi
Edison

Uniformy. A pak bitvy vypadaly úplně jinak. To stačilo vědět, KDE je kdo.

quentos

Edison: Leckdy to nestačilo. Stačilo dostat špatné informace a postříleli vlastní jednotku…

Edison

Tak ona bitevní pole vývala dost malá, jednotlivé jednotky, když už jich bylo více, byly celkem jasně ohraničené. Annas to napsala krásně, jen co je pravda, ale ne vždy byly tak hezky armády vybaveny, aby měly jasné rozlišovací znaky. Bojovali nevolníci, chudí a podobě… v hadrech, co měli.