Googlenka

Jak se bere počítačové pirátství? (viz popisek)

Náš pan profesor informatiky nám říkal že nelegální stahování (pirátství) prý „nevadí“, když ten program použijeme pro svoje účely, ale nebudeme ho sdílet dál, jelikož jsme vlastně měli tu možnost. Samotné sdílení je prý už trestné. Atd.

Celé toto téma mám lehce zamotané a v knihách a na internetu toho moc není, proto jsem se chtěla zeptat, jak je to v celém znění?

Pozor, patří viz popisek!

Nejlepší odpověď
Edison

Když si vezmeš v obchodě rohlík… tak to jjako taky není krádež? Podívej. Je to celé složitější. Programy podléhají různým režimům daným licenčními podmínkami. Jsou programy, jejichž použití je volné, jsou takové, jejichž šíření je volné, jsou takové, které si lze upravit a šířit, ale nesmí se na tom vydělávat a jsou takové, které bez zaplacení používat prostě nelze. Tolik ve stručnosti. Pan profesor informatiky by učit opravdu neměl.

A AV obsahem je to podobné. Jaara se pochopitelně také mýlí.

Další odpovědi
anonym

Existuje software který je dostpuný zdarma, freeware, nebo opensource software. Jsou takové kancelářské balíky (libreoffice), 3d editory (blender), fotografické editory (gimp), vektorové editory (inkscape), cad designery pro konstruktéry a projektanty (freecad), většina vývojářských nástrojů je takto volně dostupná zdarma, webové prohlížeče (firefox, ..) a dokonce i celé operační systémy, třeba UBUNTU Linux. Které si můžeš kopírovat jak chceš, používat jak chceš, nemusíš za ně platit, můžeš je dokonce předat komukoliv jinému a je to naprosto legální …

Pokud to ale není freeware, a není to opensource, pak za to holt musíš platit a nemůžeš si to jen tak zkopírovat pro osobní potřebu a pracovat s tím, to už pak legální není. Pan učitel se mýlí.

Pokud k nějakému programu hledáš volně dostupnou alternativu kterou můžeš legálně používat bez placení zkus si vyhledat název toho komerčního programu na webu http://alterna­tiveto.net/ … najdeš tam tak snadno volně dostupnou alternativu třeba k winzip (7zip) nebo k total commanderu (double commander), … bezpočet možností jak používat software legálně a zcela zdarma.

jáára

Není úplně správné stahovat audiovizuální obsah pro svoji potřebu, ale legální to je. Pro software to neplatí. Ten je vždy nelegální.

Dochy

Stahování muziky/videa bez licence a bez dalšího šíření u nás není trestné. S používáním SW bez licence je to ale myslím jinak.

Edison

Ti, kdož píší, že neoprávněné užití autorského díla je v pořádku se setsakra pletou. To jako krást rohlíky v krámě se taky smí??? A že to není trestné je taky blábol, Jááro a Dochy!!

§ 105a Přestupky
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

  1. neoprávněně užije autorské dílo, umělecký výkon, zvukový či zvukově obrazový záznam, rozhlasové nebo televizní vysílání nebo databázi,

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 150 000 Kč.

Pozor, plus náhrada škody! Opravdu chcete tvrdit, že to za to stojí???

Dochy

Tak to přinejmenším není trestané. Nejsem si jist jak je to se zákony a dohledávat teď nebudu, ale vím že byl takový úzus…
Některé autority tvrdí, že stahování hudby pro vlastní potřebu je i legální s čímž mám i já osobně trochu problém.

http://ppk.chip­.cz/cs/poradna/in­ternet/je-stahovani-hudby-legalni.html

Edison

Takže jsi normální zloděj. Nejde o to, co je nebo není úzus. Jde o to, co se Ti může (a mělo by) stát. Vždyť je to normální zlodějna, pokud to vlastník práv nedá volně k užití! Chápeš?

Dochy

Já to sice chápu, to ale nic nemění na tom, že stahování muziky u nás není trestáno. A nevím proč mně nazýváš zlodějem, když o mně nic nevíš. Napsal jsem jen to co vím o našem právním systému ve vztahu k muzice. Kvůli tomu mám být zloděj???

Edison

Krádež rohlíku taky nikdo trestat nebude. Přestane to snad být krádeží? Ale za nelegální užití autorského díla u nás tresty již padly. A ve světě mnoho. Tam i za pouhé stažení děl.

Edison

Nemáš pravdu, že není trestáno. Tím míň že by to nebyla zlodějna. Kdo schvaluje lumpárnu, je horší, než sám lump.

Dochy

Nic jsem neschvaloval, poukázal jsem na aktuální stav u nás. Neodpověděl jsi proč mně označuješ za zloděje.

Mimochodem: Autorský zákon 121/2000 §30:
Volná užití
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Edison

A kde máš to, že ho můžeš ukrást? To tam teda fakt nevidím. 😁

Dochy

Jaké ukrást? Můžeš si klidně legálně půjčit CD a pro svou potřebu si udělat kopii. Můžeš najít odkjaz na netu a pro svou potřebu si stáhnout kopii, můžeš toho spoustu. Zlej je dle zákona ten kdo dílo neoprávněně zveřejní. Sice můžeme spekulovat o tom zda stahování ze zdroje o kterém víme, nebo můžeme předpokládat, že je nelegální, je či není morálně OK, ale zákonu je to ve vztahu ke stahujícímu fuk.

Pořád jsi mi nevysvětlil proč jsem zloděj, když tu s Tebou diskutuju o zákonech.

Edison

Diskuse je o stahování. Ne o půjčování. Evidentně to fuk NENÍ. NNějak jsi asi nepochopil smysl psaného textu.

Edison

A z půjčenýho to rovněž legální NENÍ. Legální je udělat si kopii z vlastního. Uvědom si, jak je ten paraqgraf napsán. A má to svůj důvod. A soudy to už vysvětlili. Já hlavně nechápu, proč pořád hledáš důvod, proč a jak nezaplatit za něčí dílo. A proč jsi zloděj jsem už napsal.

Dochy

Ne, nenapsal.

A v tom paragrafu píší o omezení na vlastní potřebu. Nepíší tam nic o omezení na zdroj dat.

Edison

Píší tam o pořízení kopie. Kopii si můžeš udělat pro vlastníá potřebu z vlastního originálu. To není stažení. Syažení je jako krádež rohlíku v obchodě. Když to přirovnám konkrétněji, dokonce i když přijdeš do sámošky a tam uvnitř sníš rohlíky, pořád to je krádež. I když jsi rohlík nevynesl.

Dochy

To je kec. Třeba v knihovně nabízí službu kopírování. Můžeš si udělat kopii z tam půjčené knihy. Je to snad Tvoje kniha? Ne, je půjčená. Přestaň mlýt nesmysly a vrať se trochu do reality.

Edison

Jenže v knihovně jsi za to už jednou, nebo opakovaně zaplatil. Nemluvě o tom, že by ti dovolili okopírovat nějaké pasáže, ale těžko celou knihu. A nakonec… mají to zřejmě v pravidlech. Ty se vrať do reality a nenabádej tady k nelegální činnosti. Citaci ze zákona jsi tu ty sám uvedl. O kopírování se tam píše. O KRÁDEŽI stažením celého díla ne!

Dochy

Něco konkrétního bys neměl? Já uvedl alespoň nějaký zákon.

Pořád jsi mi neřekl, kde jsem nabádal k nelegální činnosti.
Pořád jsi mi neřekl proč jsem podle Tebe zloděj.

Edison

Máš to přímo v tom zákoně.

Dochy

Neviděl jsem v zákoně žádný paragraf, ve kterém by bylo uvedeno „Dochy je zloděj“

anonym

pana učitele zřejmě uvedlo v omyl donekonečna omílané pirátské dogma tady v ČR a sice že pokud si koupíš třeba filmové DVD můžeš si jako zálohu pro osobní potřebu udělat jeho kopii, ale to jistě uznáš je úplně jiná situace to DVD sis už totiž koupila a pak sis teprve udělala jeho záložní kopii, kterou samozřejmě nesmíš nikomu prodat, máš ji jen pro svou potřebu.