Jak rychle se rozpíná vesmír?

Jestli to tedy už někdo zjistil…

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nejnovější analýzu se spoustou nových dat nedávno publikoval se svým týmem Timothée Delubac z Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL). Vyšlo jim, že se vesmír v době, která odpovídá rudému posuvu 2,34, rozpínal rychlostí 68 kilometrů za sekundu a za milion světelných let. S přesností na příjemných 2,2 procenta. Což znamená, že v době, kdy bylo stáří vesmíru méně než čtvrtinové, tak se dejme tomu dvojice galaxií, vzdálená milion světelných let, od sebe vzdalovala rychlostí 68 kilometrů za sekundu. Tým BOSS pro tuto analýzu použil data o téměř 140 tisících kvasarech, což jim umožnilo změřit baryonové akustické oscilace s nebývalou přesností.
Doplňuji:
arygnoc, čítaj riadne:
…tak se dejme tomu dvojice galaxií, vzdálená milion světelných let…
…od sebe vzdalovala rychlostí 68 kilometrů za sekundu…
Je to vzdálenost!!!

Další odpovědi
arygnoc

@JájsemRaibek:
svetelné roky nie sú časová jednotka!!! (… rozpínal rychlostí 68 kilometrů za sekundu a za milion světelných let …)

ale k otázke.
jednoznačná odpoveď neexistuje, pretože táto vaša otázka je typu „ako rýchlo rastie tráva“.

treba si uvedomiť, že vesmír je dynamický, nerovnorodý, nehomogénny.
preto isté rozdiely budú – podobne ako s tou rastúcou trávou – inak rastie v krkonošiach a inak v polabskej nížine.

priemerné hodnoty sa pohybujú v rozmezí cca 70–74 ± (2 až 5) (km/s)/Mpc (jeden megaparsek je asi 3 miliony svetelných rokov – to je dĺžková miera!!!).
to znamená, že kocka o rozmere 1×1×1 Mpc sa za sekundu roztiahne o cca 70–75 km do všetkých strán.

ale – treba si uvedomiť, že to sú súčasné poznatky, nepoznáme hodnoty z minulosti, ktoré boli určite iné – ako hovorím, vesmír nie je konštantý, je dynamický v priestore i čase.
svoje v tom hraje i poznávanie nových hmotných (a myslím skutočne hmotných, teda obrovských, ťažkých, rádovo v nadgalaktických merítkach) objektov, javov, a najmä prítomnosť temnej hmoty a energie (hodnoty sa pohybujú iba v odhadoch).

môžeme teda povedať, že rýchlosť rozpínania vesmíru je taká, ako rastú naše poznatky.

preto sa mení i celkový pohľad na tento fenomén – pôvodne sa predpokladalo, že rýchlosť rozpínania klesá, po objavení existencie temnej hmoty sa predpoklad zmenil na rastúcu rýchlosť rozpínania.
uvidíme, čo prinesú ďalšie poznatky a ako sa prejaví v meraniach a predpokladoch.

;-Q
Doplňuji:
vysvetlenie, ako to je s jednotkami za „/“, ako sa čítajú:

ak tam je časová jednotka, používa sa spojenie „za“.
ak tam je dĺžková/plošná/pri­estorová jednotka, používa sa spojenie „na“.

je to jedna z konvencií fyziky – ako čítať vzorce.

poučenie:
netreba slepo kopírovať, treba i rozmýšľať o správnosti textu.
nie vždy platí >je to na internete = je to pravda<.

bolak

O trochu rychleji než Ewa Farna.

arygnoc

@JájsemRaibek:

ale ja čítam riadne, veď som ti to dal i do zátvorky:
„… rozpínal rychlostí 68 kilometrů za sekundu a za milion světelných let …“

a to je špatne!
má byť:
„… rozpínal rychlostí 68 kilometrů za sekundu a na milion světelných let …“

a to je kurevs*ý rozdiel, pretože v tvojom nesprávnom spojení je to údaj časový (ale udávaný v dĺžke).

mno, fyzika je sviňa, ale preto rozumejú rovnakým vzorcom napr. japonci, zulu i česi.

;-Q

JájsemRaibek

http://www.osel­.cz/7566-rozpinani-vesmiru-presne-zmereno-diky-kvasarum.html

arygnoc

treba čítať aj komentáre (napr. od Petr Ka (upozorňuje presne na to isté), Pavel Dudr (trefné), …).
čo sa týka faktografie, TENTO článok sa moc nepodaril (nj, keď je ako literatúra uvedená wikipédia).
I keď je článok už rok starý, nepamätám si ho (čítam osla pravidelne) – díky za odkaz.

;-Q

vysvetlenie, ako to je s jednotkami za „/“, ako sa čítajú:

ak tam je časová jednotka, používa sa spojenie „za“.
ak tam je dĺžková/plošná/pri­estorová jednotka, používa sa spojenie „na“.

je to jedna z konvencií fyziky – ako čítať vzorce.

poučenie:
netreba slepo kopírovať, treba i rozmýšľať o správnosti textu.
nie vždy platí >je to na internete = je to pravda<.