anonym :D

Jak rychle se můžu stát závislým na nikotinových sáčcích?

Zdravím! Dneska na oslavě jsem si poprvé dal nikotinový sáček Siberia (byla to sázka). Tak po 3 minutách mi začalo být blbě, tak jsem to vyplivl. Teď se ale bojím, aby se u mě nerozvinula závislosti. Je možné, abych se po jednom sáčku stal závislým? Pro informaci mi je 16 let.

Odpovědi
Filip84

Theoreticky je možná psychická závislost, ovšem v tom případě bys byl takové unikum, že by se Ti to i vyplatilo, článek o Tobě by se dostal nejen do Psychiatrických rozhledů, a z fakultek by Tě žádali o souhlas s nahlížením do zdravotnické dokumentace a o fotky.

Fysická závislost po jedné dávce nicotinu možná prostě není.

Nicotinum je jed, který se, přes CNS, velmi rychle dostane do mozku, a tam – jednoduše řečeno – vyvolává pocity štěstí. Ano, nicotinum je jeden ze stimulantů obsažených v tabáku a je jednou z nejvíce návykových látek na světě.

Aby vznikla fysická závislost, musí dojít k opakovanému, a alespoň nějak pravidelnému, užívání. Problém je v tom, že Ti nikdo na světě neřekne, kolik dávek, případně v jakém intervalu, ke vzniku fysické závislosti postačí, je to silně individuální. Samozřejmě, čím větší a pravidelnější dávka, tím dřívější vznik závislosti.

S psychickou závislostí je to horší. Tam jde spíše o to, co si kouřením příslušný jedinec kompensuje. Pokud nic, což jsou takové případy, tak s tím jednou sekne, fysické závislosti se zbaví v řádu týdnů až měsíců (podle síly), a tím Schluss. Jinak to může trvat léta, ale u psychické závislosti jde o návyk, jo, sociální pathologické chování, na které si zvykneš, jedna dávka opravdu nestačí.

A proč Ti bylo špatně: ono po první cigaretě taky není pubošovi dobře. Navíc, u těch náhražek je ta dávka nicotinu „koňská“, takže to lze připodobnit, jako bys si strčil tři žluté startky do huby, zapálil a stáhnul na tři prdy (nebo papierosy Mocne bez filtra, nebo Ligerosy, to byl alespoň pořádný tabák! „Nemáš cigáro…? Aha, Mocne, ne dík, já už dneska sral!“ 🙂 Takový „tyton ekstra mocny“, a ještě v koňské dávce. Neboj, to přejde, a pokud to nebudeš opakovat, opravdu Ti nic nehrozí.

rrihamirek1

Klucik mozny to je ale nebude to tak silna zavislost. vykasli se na to nici to dasne zuby a zpusobuje rakovinu a smrt zrovna tak jako normalni koureni. a siberia je opravdova sila ktera by skolila i me, taky nekourim ale jsem dospely. prvni kontakt s nikotinem a v tyhle davce zpusobi lehce nevolnost. radsi si nezahravej. 😉

Ametyst

Nikotinové náhražky- sáčky a náplasti, nemají s tabákem nic společného: jsou to chemické výrobky, po kterých je špatně mnoha lidem. Dokonce i tak, že se můžou přiotrávit, mít halucinace a podobně. Já tomu říkám „pomsta od nekuřáků“. Protože pitomost zúžit kouření tabáku pouze na jednu látku- nikotin, připomíná jinou pitomost- zúžit užití blahodárné mořské vody jen na použití soli, chloridu sodného. Bravo, experti.

JK2021

Na DVTV byl právě na tohle téma nedávno rozhovor s jedním adiktologem https://video­.aktualne.cz/dvtv/ni­kotinove-sacky-cili-na-deti-vychovavame-si-novou-zavislou/r~2c3e27daf­20811ec8980ac1f6b220e­e8/
Špatně je po tom člověku proto (podle všeho velmi častý nežádoucí účinek), že ze sáčku tělo absorbuje výrazně větší dávku nikotinu a navíc rychleji, než z kouřené cigarety.