Avatar uživatele
anonym :D

Jak rychle se můžu stát závislým na nikotinových sáčcích?

Zdravím! Dneska na oslavě jsem si poprvé dal nikotinový sáček Siberia (byla to sázka). Tak po 3 minutách mi začalo být blbě, tak jsem to vyplivl. Teď se ale bojím, aby se u mě nerozvinula závislosti. Je možné, abych se po jednom sáčku stal závislým? Pro informaci mi je 16 let.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? rrihamirek1 před 665 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Theoreticky je možná psychická závislost, ovšem v tom případě bys byl takové unikum, že by se Ti to i vyplatilo, článek o Tobě by se dostal nejen do Psychiatrických rozhledů, a z fakultek by Tě žádali o souhlas s nahlížením do zdravotnické dokumentace a o fotky.

Fysická závislost po jedné dávce nicotinu možná prostě není.

Nicotinum je jed, který se, přes CNS, velmi rychle dostane do mozku, a tam – jednoduše řečeno – vyvolává pocity štěstí. Ano, nicotinum je jeden ze stimulantů obsažených v tabáku a je jednou z nejvíce návykových látek na světě.

Aby vznikla fysická závislost, musí dojít k opakovanému, a alespoň nějak pravidelnému, užívání. Problém je v tom, že Ti nikdo na světě neřekne, kolik dávek, případně v jakém intervalu, ke vzniku fysické závislosti postačí, je to silně individuální. Samozřejmě, čím větší a pravidelnější dávka, tím dřívější vznik závislosti.

S psychickou závislostí je to horší. Tam jde spíše o to, co si kouřením příslušný jedinec kompensuje. Pokud nic, což jsou takové případy, tak s tím jednou sekne, fysické závislosti se zbaví v řádu týdnů až měsíců (podle síly), a tím Schluss. Jinak to může trvat léta, ale u psychické závislosti jde o návyk, jo, sociální pathologické chování, na které si zvykneš, jedna dávka opravdu nestačí.

A proč Ti bylo špatně: ono po první cigaretě taky není pubošovi dobře. Navíc, u těch náhražek je ta dávka nicotinu „koňská“, takže to lze připodobnit, jako bys si strčil tři žluté startky do huby, zapálil a stáhnul na tři prdy (nebo papierosy Mocne bez filtra, nebo Ligerosy, to byl alespoň pořádný tabák! „Nemáš cigáro…? Aha, Mocne, ne dík, já už dneska sral!“ 🙂 Takový „tyton ekstra mocny“, a ještě v koňské dávce. Neboj, to přejde, a pokud to nebudeš opakovat, opravdu Ti nic nehrozí.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
rrihamirek1

Klucik mozny to je ale nebude to tak silna zavislost. vykasli se na to nici to dasne zuby a zpusobuje rakovinu a smrt zrovna tak jako normalni koureni. a siberia je opravdova sila ktera by skolila i me, taky nekourim ale jsem dospely. prvni kontakt s nikotinem a v tyhle davce zpusobi lehce nevolnost. radsi si nezahravej. 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Nikotinové náhražky- sáčky a náplasti, nemají s tabákem nic společného: jsou to chemické výrobky, po kterých je špatně mnoha lidem. Dokonce i tak, že se můžou přiotrávit, mít halucinace a podobně. Já tomu říkám „pomsta od nekuřáků“. Protože pitomost zúžit kouření tabáku pouze na jednu látku- nikotin, připomíná jinou pitomost- zúžit užití blahodárné mořské vody jen na použití soli, chloridu sodného. Bravo, experti.

Upravil/a: Ametyst

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JK2021

Na DVTV byl právě na tohle téma nedávno rozhovor s jedním adiktologem https://video­.aktualne.cz/dvtv/ni­kotinove-sacky-cili-na-deti-vychovavame-si-novou-zavislou/r~2c3e27daf­20811ec8980ac1f6b220e­e8/
Špatně je po tom člověku proto (podle všeho velmi častý nežádoucí účinek), že ze sáčku tělo absorbuje výrazně větší dávku nikotinu a navíc rychleji, než z kouřené cigarety.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek