annas

Jak rozumíte uvedenému citátu? Co považujete za vášeň, za neprozkoumané místo v duši člověka?

Zaujala mě myšlenka Fjodora Michajloviče Dostojevského:
„V rohu map z XV. století bývá prázdný prostor bez tvaru a jména, kde jsou napsána tři slova: hic sunt leones. Onen temný kout je i v člověku. Vášně obcházejí a bouří kdesi v nás. A o tomto temném prostoru duše lze oprávněně říct: zde jsou lvi.“

Nejlepší odpověď
SajmonModer

Vášeň, ta je neprozkoumaná. Každý máme nějakou tu vášeň, nějaké své potřeby a až se vyřádíme, lvi najednou ztichnou.

Další odpovědi
vagra

F.M.Dostojevskij moc dobře věděl, že probuzení vášní může být pro člověka nebezpečné.
Obzvláště těch o kterých ještě neví že je jich schopen. Ten kout, kde nám dosud neznámé vášně čekají na svou příležitost, oprávněně označil jako místo neprozkoumané a nebezpečné.
Zvláště nebezpečné jsou pak vášně, označované jako"temné!"

Děda Louda

Stručně řečeno jsou lidské vášně temnými zákoutími bílých míst jejich duší.