Kelt

Jak rozumíte tomuto článku a co na něj říkáte? Bude vaše dítě ve škole úspěšné? Záleží, ve kterém kraji žijete

Zaujal mne nadpis tohoto článku
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/bude-vase-dite-ve-skole-uspesne-zalezi-ve-kterem-kraji-zijete-84253?dop-ab-variant=100&seq-no=2&source=hp&ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=z-boxiku&utm_cam­paign=null
Podle mne jsou jedny osnovy, klasifikace, učitelé by měli látku vysvětlit a je to jedno, zda v Praze nebo v Kroměříži. Proč nějaké hodnocení podle tohoto systému? Rozumíte tomu? Děkuji

Nejlepší odpověď
klumprt

Napadá mě, že děti chytřejších (a tím pádem bohatších) rodičů budou taky chytré, protože jejich chytří rodiče si dají záležet na tom, aby se dobře rozvíjely.

Taková teze ovšem zní nebezpečně, neboť ve spojení s článkem naznačuje, že v Praze žijí chytřejší lidé. Tak do jisté míry nějaký ten odliv mozků z venkova do Prahy existuje. Navíc, pokud už někdo v Praze pracuje, tak má zpravidla za stejnou práci poněkud vyšší příjem než na venkově a už to může stačit k zajištění příznivějších podmínek pro vzdělání a výchovu dětí.

Pak existují školy, do kterých chodí děti z rozsáhlých sociálně vyloučených lokalit, které tam pak tvoří většinu žáků a způsobují, že se tam nedaří ani žákům z „lepších“ rodin. (Jak to asi v takové třídě vypadá, si dokážeme představit, pokud jsme to nezažili.) Rodiče, kteří si to můžou dovolit, pak svoje děti radši vozí do vzdálenějších škol. Čímž se sice ještě více zvyšuje nerovnost, ale pokládal bych za svinstvo, pokud by jim stát zakazoval vybrat si školu dle vlastního uvážení.

No a pak je ta otázka, jestli je ta kýžená rovnost skutečně nutná. Mezi lidmi bude vždycky nějaká nerovnost, jinak ta společnost prostě nemůže prosperovat. Což je ale na jiné povídání. A pokud bychom měli dosáhnout nějaké té rovnosti při vzdělávání dětí, tak bych se velmi obával, aby výsledek nebyl nakonec ten, že všechny děti budou stejně blbé.

Další odpovědi
annas

Těžko říct. Statistika je přesný součet nepřesných čísel.

Může být problém také v kvalitě učitelů. Možná v okrajových oblastech, příhraničí neučí zcela kvalifikovaní učitelé, možná získali místo jen přechodně.

Navíc se neustále řeší peníze, ale nějak se vytrácí to, co dělá učitele učitelem, tedy jeho poslání.

Zrušení malotřídek, děti musí do školy dojíždět, i tak se objevují problémy.

Myslím si, že základnímu školství ublížilo zrušení zvláštních nebo pomocných škol a zařazení těchto děti do normálních škol., tedy inkluze.
Určitě výuku brzdí také asistenti, uvažuje se o jejich omezení a nový přístup k inkluzi.

Nemyslím děti tělesné postižené, které mají třeba omezený pohyb, ale jinak jim „to myslí“.

Nedávno jsem v ČT vyslechla rozhovor ředitelů dvou středních škol – gymnázia a odborné. Nižší gymnázia odčerpávají ty „lepší žáky“ nejen ze ZŠ, ale i SOŠ.

Zázemí rodičů je důležité, ale vím ze zkušeností, že největší problémy ve škole měly děti tzv. vedoucích pracovníků. Ale také je pravda, že rodiče ze mnoha sociálních rodin se snaží udělat pro děti vše, aby se mohly vzdělávat a být na tom lépe než oni.

Nyní třeba v systému Montessori mnohé děti vycházejí z toho, že pokud jsou chytré a bystré, budou pracovat ve vedoucích funkcích, zatímco ty druhé ve funkcích podřízených.

Někde se stala chyba. Úroveň vědomostí žáků se zhoršila, v minulosti patřili mezi lepší polovinu mezi školami z jiných zemí.

Myslím si, že co ministr, to jiný názor, ale bohužel, ne vždy je k lepšímu.

Kepler

Mně to připadá jako blábol. Jistě, nejsem sociolog ani statistik, ale mně zvláště zaujala věta:

„Ať vyrazíte z Prahy kterýmkoliv směrem, výsledky žáků se zhorší. V Česku totiž více než v jiných vyspělých zemích závisí úspěch ve škole na rodinném zázemí.“

Což je kravina. Nejhorší rodinné zázemí dětí má právě Praha – uspěchané město, kde na výchovu dětí mnoho času nezbývá. Rodiče vychovávají, škola učí. Když děti nejsou dostatečně vychované, na vzdělání prdí a o přestávkách kouří trávu.
Není důvod se domnívat, že Praha má právě ty nejlepší pedagogy.

Ametyst

V Ústí nad Labem se i doktori chovají, jako by tam byli za trest a zasloužili si přece pracovat v Praze!
Spousta rodičů se proste o své děti nestará a je jim jedno, jak se učí, jestli vůbec chodí do školy a co dělají. Žije tam mnoho asocialů a je tam vysoká nezaměstnanost. Samozřejmě ze sociální zázemí určuje chování. Ústí rozhodně není inspirativní prostředí pro život. Pražáci tam stěhují své neplatice, protože tam pro ne seženou náhradní bydlení za neuveritelne směšný peníz jako jinde v republice nemá obdoby.

Arne1

V té statistice určitě chybí podstatné faktory – zda jde o dítě z rodiny „většinové“ nebo „nepřízpusobivé“. A samozřejmě, jaký je poměr žáků ve třídě. Čistě zeměpisné umístění na t určitě nemá podstatný vliv.