annas

Jak rozumíte tomuto citátu?

E. M. Remarque: „Starověcí Řekové měli boha vína a radosti. Zato my máme Freuda, komplex méněcennosti (nebo nadřazenosti) a psychoanalýzu.“

Nejlepší odpověď
iceT

Rekla bych,ze staroveci Rimane neresili malichernosti a nedelali z komara velblouda.
Dnes se ke vsemu vola psycholog.

Další odpovědi
Bumbes

Je to trochu vzletné vyjádření úplně normálního postesknutí starší generace po „starých dobrých časech“.
Všichni jsme už určitě slyšeli říkat naše prarodiče: To za našich mladých let nebývalo.

E. M. Remarque trochu pozapomněl na zápory starověku, jako třeba epidemie smrtelných nemocí, otroctví, hrdelní soudy za banality, nízkověkost, namísto lékařské léčby šarlatánství a modlitby, atd…

anonym

Vyhodnocení stavu.Postesknutí.
I starověcí Řekové měli své problémy,které považovali za zásadní.
U R.,a nejen u něj – trauma z 1. svět.války.