MonkeyKing

Jak rozumět citátu: „Mnoho je povolaných, ale málo vyvolených?“

je to z Bible https://www.et­f.cuni.cz/~rov­nanim/bible/nbk/Mt22­.php
té pasáži už vůbec nerozumim

Nejlepší odpověď
Kepler

Z toho si nic nedělej, já Bibli taky nerozumím a kdo tvrdí že ano, tak kecá. Dá se vykládat mnoha způsoby, v tom je její největší hodnota.
Jinak bych tu větu chápal tak, že je mnoho lidí, kteří mají kvalifikační předpoklady pro určitou věc, ale jen málu z nich se dostane toho štěstí a uznání aby své předpoklady zúročil.

Další odpovědi
marci1

Písmo svaté dosvědčuje (Mt 22,14), že ani povolání nebo vyvolení nevytváří pro člověka nějaký nárok před svrchovaně soudícím a omilostněným Bohem. Dá se říci, že Pán Ježíš svým výrokem: „Neboť mnoho je povolaných, ale málo vyvolených“ (Mt 22,14), rozlišuje „povolané“, kteří slyší, od „vyvolených“, kteří odpovídají a jsou „vybráni“.
http://www.hle­dampovolani.cz/Po­volani

led

Mnoho ľudí si myslí (je povolaných), že rozumie citátom vytrhnutým z kontextu,
ale málo z nich (je vyvolených) tie citáty naozaj pochopí.

Šidlo

mnoho ľudí má predpoklad na dosiahnutie niečoho dobrého, ale musí mať k tomu aj vôľu, trpezlivosť, disciplínu...­..proste osobnú etiku, a tú má málokto

prípadne, mnoho ľudí dostane nejakú úlohu, ale nie všetci ju splnia

inak, v staroveku sa myslelo aj vyjadrovalo inak, preto máme taký problém s interpretáciou mnohých textov.....treba na to myslieť

hapiky

To mě nápadně připomíná seznamovací způsoby Jehovistů. Také vždy řeší zrovna nějaký problém. Dal bych své boty, že Monkey všem veršům dobře rozumí.

dubraro

Pěkně teologicky to vysvětlila marci1.
V přeneseném, dnes používaném významu to znamená, že mnozí se o něco poctivě snaží, ale jen některým se to podaří. Vítězství ve sportu, výhra v loterii, úspěch v podnikání…

BTW: Právě včera jsem vyslechl přednášku na téma Podobenství Nového zákona a Tomášova evangelia.

Zdroj: http://www.htf­.cuni.cz/HTF-641.html

Vladka68

Znamená to, že je mnoho lidí, kteří slyší evangelium o spasení v Ježíši Kristu, jsou tedy povolaní, ale málo jich toto povolání přijalo, tedy vyvolilo Cestu za Božím Synem. Cesta je totiž „úzká“, jak říká Pán Ježíš na jiném místě, a „málo je těch, kdo ji nalézají“ (Matouš 7,13–14). Pán Ježíš říká: „Já jsem ta Cesta, Pravda i Život. Nikdo nepřichází k Otci, než skrze mne.“ (Jan 14,6). Čtěte Písmo s modlitbou a touhou poznat Stvořitele, On vám zjeví veškerou Pravdu. Přeji Boží milost a požehnání! http://www.obo­hu.cz/bible/in­dex.php

briketka10

Bible citáty Souhlasím | Nesouhlasím
Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených.

http://azcita­ty.cz/citaty/bi­ble/#ixzz4epi­I662E