Gestas

Jak rozšířená byla v 90. letech papírová dvacetikoruna?

Nejlepší odpověď
annas

" Historie novodobé české papírové dvacetikoruny je poměrně krátká. ČNB ji vpustila mezi lidi 20. dubna 1994 a pak ji inovovala 2. února 1996. Nejvíce jich kolovalo o rok později, 13. ledna 1997. Tehdy bylo v oběhu 43,6 milionů kusů papírových dvacetikorun.

Papírová dvacka ale šla na dračku. Není divu, že jedna bankovka přežila kolování rok až rok a půl. Emise nových je nákladná, a tak emisní banka vydala poslední v roce 1996. Papír byl nahrazen zlatavou třináctihrannou mincí. V posledních letech se papírová dvacka stala spíše vzácností.

Přestože je možné papírovými dvacetikorunami platit do 31. srpna 2008 a ještě rok poté je budou měnit všechny banky za platná platidla (a ČNB bude s výměnou pokračovat dalších následujících pět let do roku 2014), utratit nebo vyměnit za nové se je nevyplatí. Důvod je patrný i z vyjádření Pavla Řežábka, vrchního ředitele a člena bankovní rady ČNB: „Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je, že bankovky v hodnotě 20 Kč přestaly plnit funkci oběživa.“ atd.

Zdroj: https://finan­ce.idnes.cz/pa­pirove-dvacetikoruny-konci-ale-neutracejte-je-maji-vyssi-hodnotu-

Článek je z 11. února 2008, Autor: Petr Zámečník

Další odpovědi
dudu

Zhruba stejně jako dnešní stokoruna. Té také přibližně odpovídala její kupní síla.