sesednizkola

Jak rozpojit dva vagóny vlaku?

Tak například tyto
https://i.pos­timg.cc/pLBRSfSD­/IMG-20190307-180109.jpg

Jak rozpojit dva vlakové vagóny? Jako člověk, co neví o vlacích nic, nemám žádný klíč ani nastartovanou lokomotivu. Je to vůbec možné, odpojit od sebe dva vagóny?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano, je to možné.
Uzavřeš ventil, odpojíš vzduch a povolíš a odvěsíš spřáhla. Vlak musí stát. Pokud by jel, těžko budeš odvěšovat spřáhla.

Dochy

Pamatuju si dobře, že u těchhle vagónů jsou na vozech jen „háky“ a jako spřáhlo jsou dvě „očka“ spojené šroubem s pravolevým závitem (tj povoluje-utahuje obě oka naráz)?? (sorry za poněkud laický popis, nestudoval jsem železničářské názvosloví)

Dochy

Aha… sám si odpovím… Standardně je to jedno „očko“ už součástí jednoho spřáhla (nevěsí se na hák, je trvale na čepu) a to druhé se pověsí na hák druhého vagonu. Standardně tedy spřáhlo obsahuje hák a „šroubovku“ (to by měl být ten správný termín), každý z vagónů má na spoji komplet spřáhlo, ale z jednoho se využije hák, z druhého vagónu ta „šroubovka“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sp%C5%99%­C3%A1hlo#/medi­a/File:Eisenbah­n_Schraubenkup­plung_1.jpeg

JájsemRaibek

Jen upozorním na to, že při odpojování elektrického kabelu u osobních vagonů je třeba aby napájecí lokomotiva měla stažené sběrače a byla uzemněna. Jinak hrozí výboj (1000–3000V).

Edison

Až 25kV. 😁

JájsemRaibek

To je napájecí napětí.
Zde se řeší např. topení.
A jen pro zajímavost:
Odpojení od lokomotivy neprovádí jen nějaký posunovač, ale vyškolený posunovač, který má něco jako padesátku-prostě osoba znalá. Strojvůdce má klíč, který může dát jen této osobě. Jakmile vyndá klíč, je lokomotiva odpojena a bez toho klíče neodpojí posunovač napájecí kabel k vagonům. Po odpojení jej vrátí zpět strojvůdci.

Edison

Nejsem si jist tím topením na 3kV. To mi přijde hodně. Mašiny zase až tak neznám…

JájsemRaibek

Elektrické vytápění přišlo po parním a využívá se dodnes. Vozy ve vlaku jsou spojeny vysokonapěťovým kabelem (nejčastěji o napětí 1 kV, 1,5 kV, nebo 3 kV a to buď stejnosměrném nebo střídavém o frekvencích 50 Hz nebo 16,7 Hz, existuje zde souvislost s napájecí soustavou). V době, kdy lokomotiva brzdí elektrodynamickou brzdou, se i zde využívá odpadní energie. Obecnou nevýhodou je, že všechny vozy v soupravě musí mít osazen topný kabel, a ten musí být spojen v celé soupravě, nicméně dnes již tato nevýhoda není opodstatněná.