zjentek

Jak rozeznat sem tam lehký mráček od mlhoviny?

Koukám nahoru a vidím toho hodně… samé zajímavé věci.

Elkon a co tím pán chtěl říct? Že nemohu svým orlím zrakem vidět prach mezi hvězdami? Víš jak to tam v noci září všechno? (;

Aliene tak to je teda super hláška o tom podívání se vesmíru do člověka, jsem nevěděl, že se tohle říká 🤷‍♂️. Váže se sem ještě nějaký „hlubší formát/rozbor“? (;

Odpovědi
elkon

Snadno, mlhovinu neuvidíš, protože mlhovina je mezihvězdné mračno prachových částic a plynů. Jak říká Wiki. To jsi mohl zjistit sám.

aliendrone

To bys musel mít vskutku superorlí zrak, abys viděl pouhým okem mlhovinu. ;) :)
V dobách, kdy dalekohledy ještě byly naprd se jako „mlhovina“ označovalo ledasco. Kupříkladu i populární „mlhovina“ 31 Messierova katalogu. Dnes mezi laiky známá spíše galaxie v Andromedě. https://www.sto­plusjednicka.cz/si­tes/default/fi­les/styles/fu­ll/public/obraz­ky/2020/07/02­.jpg?itok=AaW­MQGWb
Pravou mlhovinu (např. veleznámou M1 – Krabí mlhovinu v souhvězdi Býka) https://www.tre­king.cz/astro­nomie/krabi-mlhovina.jpg okem neuvidíš, bo konkrétně její zdánlivá jasnost je 8,5mag. :)

Ale jestli nějaké ty mlhoviny opravdu vidíš, tak https://www.nzip­.cz/clanek/790-zeleny-zakal-glaukom-diagnoza-a-lecba ! ;) :)
A dávej si bacha, víš co se říká – pokud se budeš dlouho dívat do vesmíru, tak se nakonec ON podívá do TEBE. ;) :D :D

aliendrone

zjentek>>> Dost možná se k tomu něco váže, ale mne se to přirozeně NETÝKÁ. Jakožto nejskvělejší, nejkrásnější, nejúžasnější etc. aliendrone jsem přirozeně zahleděný sám do sebe, víš? A tam kde je již jednou aliendrone už pro nic a nikoho další místo NENÍ, tož se o to nezajímám. ;) :D