paul1

Jak rozeznat „samce od samice“ u rakytníku řešetlákového?

Dobrý den,
pěstujeme rakytník řešetlákový, rostliny mají asi 7 roků a začaly obě usychat, takže to vypadá, že v příštím roce už nebude úroda. Mají ale okolo sebe cca 10 výhonů – výmladků, jeden má už okolo 1m. Chtěl
bych je přesadit na jiné místo, ale nemohu na nich poznat, která rostlina je samčí a která samičí. Pupeny se mi zdají všechny stejné. Poradíte? Děkuji, Pavel
Mockrát díky za rady, zvlášť ty z Wikipedie jsou cenné. Po prostudování všech jsem usoudil, že pravděpodobně budou napadeny kořeny rostlin, nemají totiž skoro žádné přírůstky. Škoda, samice rodila každoročne od 4. roku života a načesaly jsme mnoho litrů plodů výborné kvality. Tak přesadím výmladky na jiné místo, snad se mi podle rad podaří zkombinovat dobře samce a samice (myslím tím vysazení po větru). Tady se rostlinám opravdu až do tohoto roku dařilo výborně, narostly do 3 a 4 m výšky a samice byla tak obsypaná plody, že to bylo vidět na dálku. Zdraví Pavel

Nejlepší odpověď
annas

Samčí rostlina nemá plody.

https://www.zah­radnictvikruh­.cz/rakytnik-resetlakovy-samec-ean0263-skup48.php

„Pohlaví rostliny z malého odkopku těžko odhadnete, bezpečně je rozeznáte teprve u tříletého rakytníku (odborníci si s tím poradí dříve). Některé odrůdy jsou lepšími opylovači (například Pollmix), proto se při koupi keře na všechny tyto okolnosti přeptejte.“
Více na: https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/ra­kytnik-resetlakovy-nejvetsi-chyby-pri-pestovani

--
„Rostlina je dvoudomá a větrosnubná. Samčí pupeny jsou až 2–3 krát větší než pupeny samičí. Samčí květy mívají také odlišnou barvu než samičí. Samičí jsou žlutavé, samčí mají zelenavě stříbřitou barvu.“ atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rakytn%C3%AD­k_%C5%99e%C5%A1e­tl%C3%A1kov%C3%BD

V odkazu jsou obrázky a vyjádření pěstitelů.

„Vzrostlá samčí a samičí rostlina rakytníku je naprosto odlišná, jen u malých sazeniček může být problém určit pohlaví. Vzhledem k tomu, že už Vám rostliny plodí, mělo by být jejich určení jasné. Nejlépe je to vidět na jaře, kdy samčí rosliny mají výrazné hnědé pupeny, jakoby malinké šištičky a bývají jimi bohatě obaleny, zatímco samičí rostliny jsou "holé“, teprve v průběhu pozdního jara a léta na nich rostou plody, tak jako u každého jiného ovoce.
Vzhledem k tomu, že na obou rostlinách se objevily plody, domnívám se, že máte dvě samice. Bez vysazení samce se lepší úrody nedočkáte. "
https://www.zah­radkari.cz/od­borne/index.php?str=65&­display=prispev­ky&id_tema=1068&kat=­10

Další odpovědi
zjentek

  1. V tomto období je samčí keř vesměs hustě ovalen většími pupeny, spíše červenými. Samice má pupeny mnohem menší, řidšeji a barva není výrazná, pokud teď vůbec nějaké má.
  2. Na samiččím keři mohou být plody rakytníku.
  3. Výhony rostou z kořene. Při „tvé“ vzdálenosti keřů od sebe by nemuselo být těžké určit, z kterého keře rostou. Nakonec stejně musíš výhon v zemi obnažit, přičenž tak či tak narazíš na kořen toho kterého keře a ten odsekneš i s výhonem a přesadíš. Kořeny jsou plytko, nebude třeba kopat hluboko.

To, že jsou sedmileté keře? Tak to jsou opravdu mrzáčci, skutečně si zaslouží přesazení.