klob1

Jak rozeznat od sebe Jack 6,3mm zásuvku na kabel Stereo a Mono?

Tak mám oba druhy a oba mají tři vývody na připojení, nechápu, že dříve žádné povšimnutí takže nezkoumané, ale teď na jednou? U sterea signál je jeden pravá, druhý levá a třetí GND-kostra-stínění. A u toho mona přece by měl být o jeden méně? Jeden signální a druhý GND-kostra-stínění. A když oba mají tři vývody, tak jak je rozeznám, který je který? Samozřejmně asi zapojení symetrické i nesymetrické. Ale to nemění na tom, jak je od sebe ty dva jacky rozenám. Upozorňují, že u zástrčky, tam ten rozdíl je znát na pohled, ale u té zásuvky ne!
Děkuji.
zde jsou na fotu, tak který je který? Nic jiného nechci, nežli jak z těchto dvou se pozná, který je stereo a který je mono. Tak se předvěďte, protože já to nepoznám.

https://uloz.to/!mYH­B9pYyMgrn/img-20180718-205500-jpg

Odpovědi
aliendrone

Na mono se používá stereokolík z jednoduchoučkého důvodu – kanály jsou odděleny, tudíž by ti hrála jen jedna strana. (beden, sluchátek), což je DOST pitomé. Tudíž v případě monosignálu je pouštěn stejný signál oběma kanály. (na rozdíl od sterea, kde levý a pravý jsou rozdílné)

Hlada

Na pohled se nedají rozeznat. Zastrč do toho stereo kolík a okukej to šlusmetrem. Je možné, že jsou oba stereo nebo je tam rozpojovací kontakt.

mzm

I u mono zástrčky mohou být 3 dráty, protože se může použít na spínání/vypínání něčeho. Většinou jiného výstupu. Hezky vidět to je třeba tady: https://www.gme­.cz/konektor-jack-k357

Edison

Použití stereo zásuvky pro monofonní signál vidím jako silně problematické. Pokud do stereofonní zásuvky zasuneš monofonní vidlici, jeden kanál bude zkratován. Ani slučování L a P signálu jejich přímým propojením není nejšťastnějším a rozhodně to nedoporučuji. Obrácěně to už takový problém není.

aliendrone

Edison – je to „trochu jinak“. Jediný problém, který může potenciálně nastat je v případě použití monojacku do stereozástrčky (při stereu dojde k propojení levého a pravého kanálu se všemi z toho plynucími důsledky) Jinak použít stereozástrčku pro monosignál je naprosto běžné. (v obou kanálech jde tenýž monosignál, ten se rozděluje do obou kanálů už před zesílením, zesilovač následně zesílí tento rozdvojený monosignál samostatně v obou kanálech) Pro názornost ukázka zapojení jacků (mono i stereo) >> https://blog.jan­kaspar.cz/zapo­jeni-35mm-jacku/

Edison

Pleteš se. Ten kratší hodíš na kostru!! Jinak ano, používám to tak taky.. Na co kupovat mono komponenty. A kabel vždy zapojuji třídrátově. Ale pozor, u mono nemusí a poikud je něco mono konstruováno, není L" a P kanál se stejným signálem, ale jen jeden kanál!! Rozdvojit není problém, pokud dodržíš impedance. Ale sloučit je spoením nedoporučuji. Ohrožují se tím výstupní prvky.

aliendrone

Malá oprava – při zastrčení monokolíku do stereozásuvky dojde ke svedení pravého kanálu na zem a hraje pouze LEVÝ. Ale to je asi stejně fuk, že? ;) :D :D Hlada pochopil a vypálil aliendronovi rybník i s žabičkami!! ;) :D :D

Edison

Není to fuk. Koukni, jak stereosignál vlastně vypadá. Kromě různého fázování jde i o poměry úrovní. Takže opět.. prostě je spojit nelze. Musej se slučovat obvodem. Někdy na to stačí sada kondů. Ale to kazí charakteristiky. Přes operáky, nebo tranzistory je to lepší.

aliendrone

Teď jsem se v tom zamotal, kdyby jen admin místo cenzurování blbostí vyřešil kriticky DŮLEŽITÉ věci, jako je časování příspěvků tak, aby dávaly smysl.

Chápu o čem mluvíš – o slučování 2 kanálů do jednoho. To já neřeším, jen popisuji zapojení jacku a co se stane, když dáš monojack do stereozásuvky. V takovém případě o sloučení kanálu nejde, prostě hraje levý a pravý je sveden na kostru. Což jsem v prvním příspěvku zvojtil (a popsal jsem co se děje s monosignálem při stereozapojení, což se vlastně dotazu vůbec netýkalo :D), ve druhém opravil a teď to jen opakuji . :)

To „je to fuk“ jsem myslel ve významu, že tak jako tak ty příspěvky neřeší dotaz (to udělal až Hlada), samozřejmě souhlasím, že slučovat stereokanály jednoduše proklemováním nejde. :)

(No, všechno jde, když se chce, ale je to NENÍ to to pravé ořechové pokud chce mít člověk přiměřeně kvalitní poslech! ;) :D)

Hlada

Tazatel se ptá na to, jak má rozeznat dvě kabelové zásuvky, které jsou na první pohled stejné. Nejde mu o slučování kanálů.

Edison

Já to vidím. Jde o to, jestli porovnává obrázek, kdy někteří prodejci dávaj na web jeden univerzální, nebo jestli je má v ruce.

aliendrone

Ahááá!!! Jsem to ale emptyhead! ;) :D