redhead

Jak rozeznám slovní úlohu, která je na kombinace a která na variace?

Vím, že u variací záleží na pořadí prvků a u kombinací ne. Bude mi to stačit k tomu, abych ty slovní úlohy rozeznala?

Odpovědi
kapka

Ano, je to tak. U variací záleží na pořadí a u kombinací ne. Pokud to umíte správně určit, tak máte vyhráno.
Pak je ještě důležité umět určit, zda se prvky opakují nebo ne. Pak jsou to buď variace nebo kombinace s opakováním nebo bez opakování. Pak jsou ještě permutace s opakováním a bez opakování, tam také záleží na pořadí. U permutací se jen různě ty prvky řadí, u variací se vybírá něco z nějakého celkového množství. Takže je dobré naučit se pokládat si tři otázky: Záleží na pořadí prvků? / Ve chvíli, kdy si odpovím, že ne, jsou to tutově kombinace/, Opakují se prvky?, Vybírám nebo jen řadím?
No a umět určit „n“ a „k“. A pak znát vzoreček a pak už je to hračka.

anonym

Lehce