Avatar uživatele
kemis

jak roštípat silná borová polena dík

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? elektrikář před 4737 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
01Ricco

  1. klíny a palice
  2. kalačem
  3. hydraulická štípačka

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ricco dal vyčerpavající odpověď. Pokud neni k dispozici hydraulický štípač, doporučuji kalač, popřípadě v kombinaci s klíny. Kalač lze i od někoho vypůjčit a pokud nemám klíny, lze použít i přiseknuté dřevěné klíny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Katusa

Podle toho, jak jsou dlouhá, sekerou, nebo klínem, hlavně to chce ale pořádný nářadí (doporučuji např. Fiskars)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vivatis2

Já si beru sekyru a sekám furt a silně na jedno místo!Pokud mi to nejde vezmu si pilu.Nebo motorovku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Druhá možnost pořídit si větší kamna.Viděl jsem na hájovně kachlová kamna po rozpálení suchým roštím. Se v rozžhavené šamotové kobce spalovala metrová polínka.Výkon se řídil přívodem vzduchu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jendahun

Navrtat a nasypat střelný prach.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Pokud to jsou metrová polena, položit je na zem, na hranu polene proti nějaké přirozené prasklině nasadit klín šikmo do polene a pořádným kalačem klín do polene zarazit. Druhým klín dát potom do praskliny někde uprostřed polene, nebo rovnou do ní praštit ostrou stranou kalače. Kdo umí, rozštípe celé poleno samotným kalačem (pokud není moc sukovité či svalovité)a i sekyrou. chce to cvik a švih, nic víc.
Než se to naučíte, kupte si obyčejný lesnický kalač (lze se hnat i v e-shopech) a dva štípací klíny. Kalače (štípací sekyry) se sklolaminátovým topůrkem jsou vynikající, ale chce to trochu praxe jinak i to nezničitelné topůrko se lehce zničí a několik tisícovek Kč je k vyhození.
Pokud štípete již nařezaná polena – opět kalačem do místa kde jsou přirození prakliny. A potom sekyrou na drobno. Jsem lenoch – na drobno sekám kalačem, ale je to trochu těžší do ruky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
janek66

V Rusku to praktikují podle zlepšováku „soudruha Kamněnka“.Kamna na proti dveřím, do dveří díru a jen posouvají celý kmen do kamen jak postupně odhořívá.Žádné řezání, štípání…
🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí