kemis

jak roštípat silná borová polena dík

Nejlepší odpověď
01Ricco

  1. klíny a palice
  2. kalačem
  3. hydraulická štípačka

Další odpovědi
Drap

Ricco dal vyčerpavající odpověď. Pokud neni k dispozici hydraulický štípač, doporučuji kalač, popřípadě v kombinaci s klíny. Kalač lze i od někoho vypůjčit a pokud nemám klíny, lze použít i přiseknuté dřevěné klíny

Katusa

Podle toho, jak jsou dlouhá, sekerou, nebo klínem, hlavně to chce ale pořádný nářadí (doporučuji např. Fiskars)

vivatis2

Já si beru sekyru a sekám furt a silně na jedno místo!Pokud mi to nejde vezmu si pilu.Nebo motorovku.

elektrikář

Druhá možnost pořídit si větší kamna.Viděl jsem na hájovně kachlová kamna po rozpálení suchým roštím. Se v rozžhavené šamotové kobce spalovala metrová polínka.Výkon se řídil přívodem vzduchu.

jendahun

Navrtat a nasypat střelný prach.

venkovan

Pokud to jsou metrová polena, položit je na zem, na hranu polene proti nějaké přirozené prasklině nasadit klín šikmo do polene a pořádným kalačem klín do polene zarazit. Druhým klín dát potom do praskliny někde uprostřed polene, nebo rovnou do ní praštit ostrou stranou kalače. Kdo umí, rozštípe celé poleno samotným kalačem (pokud není moc sukovité či svalovité)a i sekyrou. chce to cvik a švih, nic víc.
Než se to naučíte, kupte si obyčejný lesnický kalač (lze se hnat i v e-shopech) a dva štípací klíny. Kalače (štípací sekyry) se sklolaminátovým topůrkem jsou vynikající, ale chce to trochu praxe jinak i to nezničitelné topůrko se lehce zničí a několik tisícovek Kč je k vyhození.
Pokud štípete již nařezaná polena – opět kalačem do místa kde jsou přirození prakliny. A potom sekyrou na drobno. Jsem lenoch – na drobno sekám kalačem, ale je to trochu těžší do ruky.

janek66

V Rusku to praktikují podle zlepšováku „soudruha Kamněnka“.Kamna na proti dveřím, do dveří díru a jen posouvají celý kmen do kamen jak postupně odhořívá.Žádné řezání, štípání…
🙂