klob1

Jak řešit toto pospojení v koupelně? Když už nastali změny proti původnímu.

Zdravím vás všechny.
Teď řeším jedno pospojení. Vodát a topenář mi udělali problém. Udělali změnu právě ohledně koupelny. Bylo dohodnuto, že do koupelny příjde možná někdy navíc Bojler i místo kde bude. Dobře natáhl se drát z rozvaděče 4mm pro pospojení. Ostatní tam mělo zůstat a bylo pospojeno již před. Voda by la v mědi a topení radiátor trubky v železe. Odpady v litině.
A to mělo vše také své pospojení již. Jenže pak přišli chlapci a, že půjde Bojlík do kotelny. A sekli izolaci na drátu, když to sekali kvůli přívodnímu kabelu, který chtěli přetáhnout do kotelny. Druhý kus drátu cvaknutý tedy zavedli do koteny. Tak se v tom seknutým dala krabička IP55 pod omítku a dali tam Wago spojku. Drát původně měl délku 20m. Teď přišly, že už tam vana nebude, že bude sprchový kout bez vaničky a, že tam bude kombi topný žebřík. Na topný žebřík bude zásuvka, ale drát na pospojení od žebříku je také spojený do té Wago. Jinak původně se dodrželi i zony. Kanálek na spr. kout měl být plast, jenže teď, že tam bude celokovový. Aty kouamáci předělali i ten přívod vody z mědi, že kousek je asi kov a kousky plast, nějak to prý sfušovali různě. A různě z toho kovu to topení začali lisovat čímsi. V prostřed koupelny byl původně litin. kanálek atm mu svedli odpady v HT přepokládám do toho kanálku. No a teď je otázka jak a jestli to pospojit k té Wago, tím, že se udělá spoj všeho. Nebo pak táhnout kanálek sprch bat a bat umyvadla jako jeden drát. Jestli u baterie a sprchového to zemnit nebo ne? Protože, když se to neudělá není jistota, že potenciál nebude, ale pokud se to udělá, může se něco zavlést z toho žebříku a Bojleru.. A dnes musí být zvlášť drát pro každé pospojení až do rozvaděče. Blízko umyvadla je zásuvka 230V, ale je dodržená zona. Takže by se jednalo o ten kanálek, baterie umyvadla, bat. sprch. a bojér tam je.
Vím, že, když se to nevidí, těžko radí. A to víte vodákovi a topenáři je to jedno jestli tam bude zem nebo ne, ty klidně nakecají majiteli, že to je zbytečný. Sice mají, že dělají jako i elektriku, ale ruce dají pryč. A změny dělají zvesela. Domluva předem žádná.
Jak by jste to vy třeba řešili?

https://ulozto­.cz/m/Klob0/do­kumenty/koupel­na-pospojeni

Odpovědi
elkon

Je to značně zmatené, jednou tam bojler bude, pak tam nebude a pod. Pospojují se vždy neživé části, které jsou za určitých okolností schopné vést el. proud a na které je možné podle jejich vzájemné polohy dosáhnou rukou, Uvažuje se tak, že např. při dotyku vany, je možné druhou rukou sáhnout třeba na topení, nebo při dotyku baterie, dosáhnete na bojler a pod. Prostě všechny části, které je možné takto propojit dotykem, je nutné pospojit (uvést na stejný potenciál). Z rozvaděče se přitáhne jeden ochranný vodič a pak se v koupelně vše propojí. Potrubí se propojuje většinou tak, aby to bylo co nejméně „na očích“ a vodiče se táhnou třeba „husím krkem“.

Hlada

Jak bych to řešil? Udělal bych si to sám a s nikým bych se nehandrkoval. Kdybych někomu práci zadával, nechal bych na ni vypracovat projekt a podle něj by jednotliví řemeslníci museli udělat svou práci. Tohle je námět na další díl Pata a Mata.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

klob1

Tak zase tam nadělali další paseku. V té koupelně jsme raději spojili baterie, ten sprch. žlab a kohoutek k pračce, Topný žebřík. A u pračky jsme vyvedli kousek i drátu, kdyby tu pračku. A to jsem už endal na tu Wago,ale na Bečva svorkovnici. Ona totiž není ani jistota, jak ty trubky vedení vody a odpadu udělali, co jsem viděl – mají kousek měď, kousek plast , kousek nějaké neznámého materiálu trubky, různé přechody a materiály, které snad ani nejsou na vodu a topení. Prostě hegeš, hrůza. Odpad mu dali i kousek starého novoduru a do kopce. Sranda jestli mu to bude i z té koupelny stíhat odtékat. nechápu, že opět udělai změny v tom všem o proti, co mi majitel posílal, co jsem na posledy viděl.
Když to vezmu, tak i třeba s tou elektroinstalací může být pěkně ošemetné, něco udělá elektrikář, podle norem, jak má být a pak to změní, takže není jistota, že tam kam se tahá instalace a jištění třeba na vyhrazené spotřebiče, tak není jsitota, že to tam tak budou mít, To teď neberu ochranu pospojením, ale jen tu elektroinstalaci kuchyň a koupelna.

metro

Co je to za nesmysl, „nastali změny“?

klob1

Nastali. Původně se natáhla elektrika , kdyby tam někdy chtěli bojler dát a bylo i určené místo v té koupelně. tak se rozhodli, že chtějí Bojler. Jenže pak tam přišel nějaký TopoVodo a ten řekl, že tam ne, že ať se dá do kotelny. Takže mi ten kabel + doplňkovou zem přesekali do kotelny a při tom ten zem nasekli izolaci. Byl tam nějaký elektrikář, resp. zvukař aten jim řekl ať na to kašlou a seklí zazdí, že to nevadí. Jenže při změření měřákem to samo v té izolaci unikalo. Tak se dala krabička s Wago. Jenže, pak vymysleli, že tam původní radiátor nebude a, že tam jinam dají žebřík, který je kombi. Původní zemnění bylo v cajku. Tak pro ten žebřík se také od té wago natáhl drát na pospojení. A trubky byli zemněné. CU voda, železo topení, odpad litina. A, že do sprchy dají plastový žlab. No jenže teď tam dali kovový. A měl jsem i předtím vyměřené zony, ohledně elektrického. A teď ten Vodotop vše překopal a i posunul ty zony, takže jsou posunuté. Takže místo zony 2 je už zona 1. A ze zony 1 je téměř 0. Přímo to zatím nevidím, ale nikdo neví, jak co tam ještě udělal. Ani majitel toho baráku. No já se hned v začátku ptal, co kde jak budou mít, jenžto nikdo envěděl akdyž jsem chtěl , aby ten vodotop řekl , tak to nedokázal sdělit. A ten elekotro?zvukař tvrdí, že nic nevadí jestli tam bude zem navíc nebo ne. On jim prý původně chtěl dát na celou kuchyň s koupelnou jeden přívod 1,5mm kabel, že to stačí. A nějaké samostatné jistění a tahání kabelů zvlášť na microvlnku, var. konv., myčku, pračku, sušičku, je zbytečné. A ještě dávat to přes chránič. Tvrdil jim, že to stačí. Nechápu.
Ale mi se i jedná o to, z pohledu té koupelny. Když se to nepospojí, tak tam to nemá kam srážet na potenciál. A pokud se pospojí všechno, tak může pro změnu se něco dostat při poruše od Bojleru, nebo žebříku. Tady by byl ten drát kratší nežli do rozvaděče. Ten je podstatně dlouhý téměř 20m. A oni stále tam dělají změny, takže konečná dohoda, jak co bude nikdo neřekne. a jak to provedou. Také od toho topení ten kus prý lisoval. A jak to uděli ve zdech, to už nikdo neví, před tím jsem to věděl, ale nyní to nikdo už neví. Chápu, že od stolu se těžko něco radí, když se to envidí, tak alespoň těch pár fot, co poslal.

klob1

Dokonce mu připojil VODOTOP ten bojlér, který má výrobce uvedeno 3/4", že má vývod. Tak mu to připojil 3/8". Tak to jsem viděl poprvé toto. Viděl jsem 1/2" a 3/4", což je běžné. Od vodoměru 1/2 na celý barák. Ale k vodoměru je 1", takže proč i rozdíl?

klob1

Hele, co koukám, že asi těžko dostanu do zásuvky drát 4mm, když Tango pro drát je 1,5–2,5mm? Asi to opravdu bude dobré řešení ta koupelna.

Dochy

Pro zásuvky 230V se standardně používá 1,5 nebo 2,5. 4mm opravdu do zásuvky není třeba, leda možná pro nějakou el. troubu s varnou deskou apod. (ale když se dělá 3f, tak by 2,5 také měla stačit). 4, 6 a víc se v bytech nepoužívá, max 6 nebo 10mm2 přívod do rozvaděče. Tak ještě pokud má někdo 3f zásuvku ve sklepě…

klob1

Ale, když je ta zásuvka v koupelně a má mít doplňkovou ochranu pospojením? A průřez nesmí být menší nežli je průřez přívodního vodiče té zásuvky? Tady se opravdu na zásuvky dávala 2,5mm, úplně všude. třeba i když má chránič kombi 10A. Vím, že někteří elektrolidi klidně na 16A fláknou 1,5mm drát a jistí jej 16A a při tom výrobce kabelu udává , že max 15A, tedy i záleží na uložení kabelu, tak může mít i požadavek na menší proudové zatížení. Právě, že jsem koukal na ABBčku, jakou velikost drátu je možné do kontaktu dát, když je zrovna bezšroubový.

Dochy

Teď si nejsem jist jestli nedošlo k nějakému matení národů. Zásuvky jako takové mají své pospojování v rámci připojení 2,5mm2, Extra pospojování by se mělo týkat víceméně všech trubek (topení, trubky pod baterií, trubky z bojleru apod.) a zapojených el. přístrojů (bojler, měla by být extra připojení i pračka, ale nejsem si jist jestli to někdo dělá). Do zásuvek opravdu extra vodič 4 nebo 6mm2 nedostanete.
Doufám, že se nemýlím, do instalací nefušuju.

klob1

Tak, ale ono se bere u zásuvek, v koupelně, že třeba někdo bude někde vrtat, a zrovna navrtá jen na přívodním kabelu PE vodič, tak, aby bylo zaručené dál PE a myslím, že bez PE by nereagoval chránič. Také si nejsem jistý. Jinak jsem koukal právě že zásuvky jsou dělané na vodiče 1,5 a 2,5mm2, Takže pak těžko se může provést 4mm. Jedině by se muselo spojit a ten kousíček dát ze 4 na 2,5 v té zásuvce. jenže to by se i tak asi nelíbilo normě, kde je dané, že pospojovací drát má mít větší průřez nežli přívodní. Asi horší je, když je více zásuvek za sebou jako na jeden okruh. A zase Wagovat, aby mohli místo jen průběžného zapojení ještě bylo o jeden drát. Tak nevím. Ono ať to je tak nebo tak, tak vždy to bude takové divoké. Také, když jsou různé pohyblivé přívody, tak, aby to PE bylo zajištěné navíc jinudy.

Dochy

Když někdo navrtá kabel, tak ho bude muset vyměnit.
Chránič detekuje unikající proud. Takže nejpozději v okamžiku, kdy dostaneš šlehu od porouchaného přístroje. S trochou štěstí vypne dřív, než Tě to zabije.

Druhý vodič do zásuvek zkrátka nijak nepřipojíš. Je to nesmysl. Zkrátka to nejde (pokud někdo nezačal dělat extra zásuvky). Napojování různých vodičů někde cestou, zvlášť u PE a změna síly vodiče je nesmysl. Ať Tě ani nenapadne to zkoušet. Pokud se dobře pamatuju, tak pospojování se má dělat v místnosti jediným, nespojovaným vodičem, který pak vede rovnou do rozvaděče na zemnící bod. Pokud bych chtěl bejt poctivej, tak poblíž zásuvky k pračce udělám svorku, napojenou na ten samej drát, a od ní pak k pračce napojím krátké zelenožluté lanko. Ale ještě jsem neviděl, že by tu pračku někdo takhle opravdu připojoval, obvykle na to všichni s.....

klob1

Nadrbali právě izolaci u ochranného, ten vodotop nic neřekl, ale naštěstí se ten majitel zmínil. Nějaký elektrikář asi ten zvukař spíš, tvrdil, že to nevadí. A pak vodotop také majiteli tvrdil, že to nic není. A když se změřil stav toho drátu, tak to švihalo ven samozřejmě. A na druhou stranu, ty by jsi věřil tomu, že někdo takový by to vyměnil? Když přistupuje k tomu, že to nevadí? Takový člověk se na to tak akorát… Tak tady jsem viděl, jak by se na to vykašlali, jim by to přece nevadilo. Ale to, že na druhé straně může mít problém. Nevím, jestli třeba dříve to šlo do těch zásuvek, když byli na šroubek, třeba? Já to předtím nikdy nezkoumal. Tak u bezkontaktaktní to je malý kontakt, takže určitě 4mm ne, a nížit přes wago na 2,5 u zásuvky nevím ejstli by to bylo dobré.

Dochy

Narušená izolace u vodiče na pospojování by moc nevadila. Pokud je to jen izolace. Otázka je jestli to tam nebude hnít. Měď by moc hnít neměla. Nepříjemné je, že to zůstane ve zdi a nikdo na to neuvidí.
4mm drát do běžné zásuvky byl vždy problém. Ty zásuvky na to nejsou dimenzované.
U vodiče na pospojování je každý další přechod problém. Spojení 4–2.5 wago svorkou nebrat. Každý další spoj zvyšuje riziko těžko odhalitelných problémů. U fázového vodiče to zdaleka nevadí tolik jako právě u pospojování, které má sloužit bezpečnosti. Jak už jsem psal – nejsem si jist jak se to dělá teď, do instalací jsem se moc nehrabal, ale za mých mladých let se pospojování v jedné místnosti dělalo zásadně jedním nepřerušeným vodičem který nakonec vedl na můstek v rozvaděči.

Dochy

Doporučuju poradit se se zkušeným elektrikářem, ev. projektantem či revizákem.
Nelitovat toho řekněme litru za konzultaci…

mosoj

To je fakt. Když už tak „nastaly změny“.