miaww

Jak řešit situaci s porušením DPP?

Pracovnice na DPP bez omluvy přestala ze dne na den chodit do práce. Měla dohodu do konce října, ale už od 4. 10. 2020 do práce ani jednou nepřišla, a to bez jakékoli omluvy a nekomunikovala. V dohodě nebylo nic o sankcích, ale nesehnala jsem náhradu a vznikla mi tak škoda. Teď paní žádá o peníze za odpracované dny, ale když to sečtu, byla bych v mínusu po výplatě toho, co měla příslíbené. Porušila dohodu tím, že dny ve smluveném rozsahu neodpracovala a nijak se z práce neomluvila? Je možné udělit sankci za vzniklé škody?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nelze, zaměstnavatel není oprávněn ukládat zaměstnancům pokuty.

Normálně ji vyplaťte a o způsobenou škodu ji žalujte. Způsobení škody
byste samozřejmě musela prokázat a doložit.

(Případná ztráta nebo snížení zisku je rizikem podnikání, nikoliv škodou způsobenou zaměstnancem.)

Další odpovědi
Alesh

Zkus konzultaci u právníka, to bude určitě směrodatnější než domněnky laiků na netu.

Hlada

Pracovnice porušila dohodu. Sankci ji sice udělit nemůžeš, neslušným ale není dobré ustupovat. Pohroz ji žalobou na náhradu škody, kterou vyčíslíš výš, než je její odměna s tím, že bude muset navíc zaplatit soudní poplatek a právní zastoupení. Navrhni smír za nevyplacení odměny.