Kelt

Jak řešit situaci, kdy jsme všichni nemocní a někdo by měl jít nakoupit?

Od včerejška mám neschopenku a manželka od úterka. Oba to máme do konce ledna. Pokud půjdu do obchodu nakoupit a přijde kontrola, a nezastihne mne doma, tak co se mi může stát. Maximálně přijdu o nemocenskou – to je kolik % se mzdy? Děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Není problém upozornit lékaře a on napíše vycházky. Nemyslím, že umíráš, abys nemohl dojít pro chleba. Nebo poslat děti.

Další odpovědi
zjentek

Dnes je 23. ledna, tak co řešíš, je to jen týden a jsi SCHOPEN! Taky se svět nezboří, když člověk drží PÁR DNŮ půst.

Bobek 2

Mně přijde celkově absurdní, že s „pracovní neschopností“ je spojené povinné domácí vězení, jako by všechny nemoci byly nachlazení. A naopak že tě systém nutí běhat po doktorech pro papíry, místo aby ses místo toho držel v teple a léčil. Třeba když někdo dostane neschopenku kvůli atace deprese, tak fakt není lepší léčba, než aby byl zavřenej doma a čekal na kontrolu a každou vycházku si musel vypapírovat. Pokud je člověk na volné noze, tak sice nedostane za marodění žádné peníze, ale je svobodný a může se řídit zdravým rozumem.

Pokud si člověk nesmí nakoupit, tak pak nezbývá, než buď žít chvíli ze zásob, nebo si zařídit nákup u někoho jiného, anebo prostě holt ten zákaz porušit. Pokud je doma těch nemocných víc, tak je i šance, že by to ti ostatní mohli té kontrole normálně lidsky vysvětlit. Kolik je nemocenská, to snad při každé nemoci vidíš na výplatní pásce, nebo ne?

Arne1

www.rohlik.cz, www.itesco.cz, …
A když půjdeš večer do večerky, tak je pravděpodobnost minimální

Kepler

Je možné si u doktora zařídit vycházky, pokud byste jí byli schopni. Druhá možnost je poprosit příbuzného nebo souseda. A třetí možnost: objednat si nákup do domu – ta ovšem něco stojí http://www.ci­tyexpress.cz/sluz­by/nakup-az-do-domu.html

nyjono

Buď požádat lékaře o vycházky nebo si objednat v obchodě s dovážkouvou službou.
Kolik to je, že si neporadíš?
Kdyby byl výpadek inernet. signálu, co bys dělal?

Dochy

Pokud bys opravdu nemohl tuto situaci vyřešit např. dohodou se známými, sousedy, nebo nebyla dostupná rozvážková služba a ani lékař nechtěl napsat vycházky, můžeš argumentovat krajní nouzí (obavy ze smrti hlady) – pokud je to dostatečný důvod pro vyvinění z trestného činu, mělo by to být i dostatečným důvodem pro porušení léčebného režimu 😉
(ale kdo dokáže odhadnout s čím přijde úředník, že?? 😉 )

Edison

A co takhle využít některých nakupovacích služeb?

cukrar

Jak z komára, udělat velblouda.

yuko

V dnešní době problém? Pokud nemáte vycházky či nějakého přibuzného nebo kamaráda, souseda, který by vám nakoupil, tak si jídlo nakupte online a nebo si dejte dietu.

Mc Merkurion

… nej jsou rady o nákupech online …
… tyto odpovědi jsou opravdu in …
… copak si myslíte, že se dá nakoupit a přivezou vám to do každé pr***le ???
… proberte se, ne všichni žijou ve městech, aby měli po ruce nakupovací služby, rohlík, itesco, city expres …
… nemám-li souseda,který by mi nakoupil (jakože nemám), děti už mimo domov a doktor při nachlazení, angině apod vycházky nenapíše (se můžete rozkrájet, a neudělá to), nezbejvá, než vytáhnout mrazákový zásoby … popravdě, člověk stejně nemá chuť na jídlo a většinou jsme to řešili tak, že si mne doktor pozval za tři dny na kontrolu a při té příležitosti se nakoupilo …

Dochy

K těm co odkazují na online nákupy: Ona už je nějaká služba která doručuje po celé republice, nebo tu jsme najednou všichni pražáci???

Mc Merkurion

… taky je mi to záhadný …

Dochy

Bobek 2
Mně přijde celkově absurdní, že s „pracovní neschopností“ je spojené povinné domácí vězení, jako by všechny nemoci byly nachlazení. A naopak že tě systém nutí běhat po doktorech pro papíry, místo aby ses místo toho držel v teple a léčil…

Souhlas. Před pár lety byli vycházky trochu volnější, lékař bez problémů mohl napsat vycházky 24h. Ale někomu to nebylo dost dobré, že prý člověk se zlomeninou nemá co trdlovat na lavičce v parku, určitě mu lépe prospěje když bude stále zavřený mezi 4 zdmi.Stejně tak člověk s depresemi apod. Chápu že člověk a anginou nemá lézt mezi lidi a má být v klidu aby tělo mělo čas a sílu na zotavení. Ale… před časem jsem např. byl hospitalizován. V nemocnici po několika dnech nikomu nevadilo že si půjdu sednout ven na lavičku, jen mně upozornili, že kvůli antibiotikům se mám vyhnout přímému slunci. Co se infekčnosti týče, sestřička sousedovi na jeho dotaz zda od sebe navzájem s různými diagnózami nemůžeme něco chytit, řekla, že kdyby si myslela že jsme skutečně infekční, nešla by za námi bez roušky a rukavic. Po propuštění z nemocnice a kontrole u praktického sestřička lékaři vysvětlila že s danou diagnózou vycházky v žádném případě nedostanu. Přestože antibiotika jsem dobral během pár dnů a dalších pár týdnů jsem byl v rekonvalescenci plus jezdil po nějakých dalších kontrolních vyšetřeních, režim jsem měl přísnější než v nemocnici.
OK, ještě to dokážu trochu pochopit u dané diagnózy, sám jsem zvlášť ze začátku byl poměrně vyřízenej už jen když jsem šel na tu kontrolu, ale třeba u těch hojících se zlomenin, kdy člověk nemůže vykonávat svou práci třeba proto že by hojící se zlomenina byla vystavena riziku (třeba práce se zvířaty, práce s břemeny) a má problém získat vycházky zkrátka protože proto… Nebo ti lidé co nemohou kvůli depresím do problematického prac. kolektivu a v současném systému nemohou ani navštívit své oblíbené známé, nebo se odreagovat v divadle… to mi připadá zvrhlé. A to jen kvůli závisti a „čecháčkovství“ některých křiklounů ☹

Edison

Mýlíš se. Je to spojeno s léčebným režimem. Pokud to léčebný režim dovoluje, běžně je dovoleno opouštět místo výkonu léčby. Rozhoduje o tom lékař. Třeba s tou zlomeninou: Tam je to dáno typem fixace. Pokud to režim dovolí, lékař jistě ven „pustí“ (vlastní zkušenost při zlomenine kotníku).

Dochy

Ano, může nějaké vycházky dát. Ale standardně tuším max 6h denně, více jedině se souhlasem tuším ČSSZ, která podle některých pověstí ten souhlas dává jen vyjímečně. Dřív nebyl problém (alespoň co se předpisů týče) povolit celodenní nebo třeba 10h.
Nikde jsem nepsal, že vycházky vůbec být nesmí.

Mc Merkurion

… vycházky nad 6 hodin, celodenní se dávaj onkologicky a psychicky nemocným …