kajicek94

Jak řešit „dvojité“ povinné ručení na automobil?

Dobrý den,
mám na Vás jeden dotaz. Známý si koupil od autobazaru automobil (autobazar je v roli zprostředkovatele) a ti mu dali na „cestu domů“ zelenou platnou kartu původního majitele. Kupní smlouva je již vyřešena, ale aktuálně potřebuje sjednat nové povinné ručení na svoje RČ.
Jak se prosím Vás řeší tato situace, aby nedošlo k tomu, že automobil bude mít dvě povinná ručení od různých lidí (resp. různá RČ) v jednu chvíli? Měl by kontaktovat autobazar, aby se dohodli s původním majitelem na určitém datu ukončení a návaznosti nového pojištění? Nebo si prostě může/musí sjednat povinné ručení např. od zítřka na sebe a původní vůbec neřešit?
Děkuji za odpovědi,
kajicek94

Odpovědi
Arne1

Auto může mít klidně více pojištění, není to žádný problém – jen ten, že někdo platí zbytečně.
Podstatné je, že by neměl jezdit s pojištěním na někoho jiného, když už je jiný majitel. Při policejní kontrole se to sice pozná podle jména, ale ničemu to nevadí. V případě nehody by se pojišťovna mohla cukat, že pojištění je neplatné protože je jiný majitel.
Takže – na původního majitele se nevázat, kdy on to zruší je jeho problém. Okamžitě sjednat svou pojistku, nejlépe přeze mne 🙂, v nouzi přes jiného kvalitního pojišťováka. Stejně bude potřebovat svou pojistku pro přehlášení na úřadech, předpokládám že dostal nějakou plnou moc k vyřízení přepisu.

Alesh

Podle mě se o nějaké původní pojištění starat nemusí, je to boj toho předešlého vlastníka, aby si to zrušil, on si musí dojít na pojišťovnu a doložit, že už není majitel a t buďto kupní smlouvou nebo ještě lépe technickým průkazem, kde již bude vidět nový majitel. Na základě toho mu zruší povinnost platit. Každopádně známý má povinnost vozidlo pojistit a to udělá stejně, čili prokáže, že je majitelem vozidla pomocí technického průkazu.

Arne1

Alesh: Při pojištění po koupi se to většinou pojišťuje na takové údaje, které budou v techničáku po přepisu. Jinak by se ten proces zacyklil.

Alesh

a?

cukrar

Arne, vůbec jsem nepochopil co jste chtěl sdělit tím, „to většinou pojišťuje na takové údaje“

Arne1

Když dělám někomu pojistku, tak mám povinnost ji udělat podle údajů z TP. Jenže v okamžiku kdy dotyčný vozidlo koupil, tak v TP jsou ještě nacionálie původního vlastníka (nebo nic pokud je to nové vozidlo). V tom případě musím věřit majiteli, že mi sdělí správné údaje které pak v TP opravdu budou.