Otazník123

Jak řeší autoservisy nákup a dopravu náhradních dílů?

V servisu se setkávám většinou s tím že náhradní díly přijdou hned následující den. Zajímalo by mě kde se dají díly tak rychle a operativně sehnat? Přímo od výrobce? Nebo jsou snad nějaké centrální sklady kde se zásobují aspoň ty nejzákladnější díly různých značek? Jak je řešena doprava? Je mi jasné že každý servis to může mít trochu jinak.

Nejlepší odpověď
Kepler

Základní myšlenkou je nemít příliš velké vlastní sklady a objednávat podle momentální potřeby. Provoz každého skladu znamená výdaj navíc. Fungují tak i velké firmy se spotřebou velkého množství dílů. Vše je dodáváno „just in time“. Centrální sklady jsou u výrobců nezbytné a dál už je to na logistice. Bohužel to znamená velké zatížení komunikací a množství kamiónů na silnicích (které máme tak rádi), ale jinak to asi nejde. Malá množství malých dílů rozvážejí menší dodávky. Dokonce tak fungují i některé malé obchody ve městech. Nemáme, ale můžeme objednat. Přijďte pozítří.

Další odpovědi
Arne1

Je rozdíl mezi běžnými náhradními díly – univerzální nebo z druhovýroby a mezi speciálními díly pro dané vozidlo. Běžné díly si servisy objednávají u velkoobchodů jako je ELIT nebo AUTO KELLY (z těch známých), případně od některých menších specialistů (v Brně znám například specialistu který dodává veškeré gumové hadice, hadičky, těsnění). Pokud je to něco extra, tak se to musí objednat u výrobce.
Velkoobchody mají svou rozvážkovou službu, ve městech i dvakrát denně.

nyjono

Co vím, tak do servisu jezdí s náhradními díly každý den, někdy i 2×.
Často to je z Kelly autodíly, popř. jiná prodejna.
Vím, že ráno servisák volal a kolem 10.hod mu díly přivezli. Ty, které nepotřeboval, odpoledne vracel. někdy druhý den.

cukrar

Jak které autoservis. Třeba autokelly rozváží od časného rána, někde mají i uzamykatelné prostory, kde to odloží.
Dříve nemyslitelná služba.

novaklen

Jak už tu někteří psali, nějaké univerzální díly mají servisy většinou skladem a zbytek je na objednávku. Mám kamaráda, který právě takto rozvážel díly do servisů skoro po celé republice. Podle toho, co říkal, tak se díly do servisů většinou doručují buď do druhého dne, nebo pokud objednávku zadají včas, tak někdy i ještě tentýž den. Taky jsme celkem nedávno sháněli nějaké náhradní díly na naše auto a my jsme je nakonec objednávali přes https://www.in­tercars.cz/jsem-motorista/ Pokud se nemýlím, tak ti také spolupracují s celou řadou servisů.