KOLMIX

jak reklamovat u firmy v insolvenci

Dnes jsem byl v olomouckém PRIORu reklamovat loni zakoupené boty Jogn Garfield a prodavačka (ta stejná co mi tenkrát boty prodávala) mi oznámila, že mi to nemohou vzít, protože firma John Garfield je v insolvenci.

Přitom ta obuv se dnes jmenuje JG-shoes a u zboží mají stále cenovky s logy John-Garfield, boty balí do krabic a igelitek se stejným logem, takže bych řekl, že jde o nějakou nástupnickou společnost, tak nechápu, proč by mi ty boty nemohli vzít.

Na internetu jsem se dočetl, že správce insolvenčního řízení bral pohledávky jen do nějakého už vypršelého data, po kterém se s tím už nedá nic dělat. Ale zákonná lhůta na vyřízení reklamace je přeci 2 roky, takže nárok musí trvat, ne? To že je někomu za těžko vyhovět zákazníkovi, to snad neznamená, že pro něj zákon neplatí, ne?

Konkrétní odpověď jak reklamaci vyřídit jsem nenašel ani na SOS Spotřebitelé nebo ČOI.

Údajně majitel JG dál tyto obuvi provozuje na Slovensku, je nějak možné vyřídit reklamaci tam?

Je docela velká sprosťárna, že bychom my, poctivě pracující, měli platit kvalitní živobytí nějakému darebákovi, který ani neumí podnikat, natož prodávat šmejdské boty, které nechal za pár šupů vyrobit někde v Číně (jak jsem se dnes dověděl – a to jsem měl za to, že kupuju České boty, protože na krabici byla zlínská adresa).

Pokud je tu někdo podobně postižený, co se tak spojit a podat nějakou hromadnou žalobu?

Odpovědi
Miroslavst

Já tedy nevím, ale vy uplatňujete reklamaci u obchodníka, který vám obuv prodal. Takže bych trval na přijetí reklamace. Nebude-li vyřízena do 30-ti dní, máte nárok na vrácení peněz.
Že výrobce je v insolvenci není váš problém. Vy jste uzavíral kupní smlouvu s prodejcem a ne s výrobcem.

iii

Mám podobnou zkušenost, nicméně asi buďte rád, že vám ty boty k reklamaci nepřijali, mě je u Garfielda k reklamaci přijali měsic po tom, co spadli do insolvence, boty byly 1 měsíc staré a měly jen ulomený háček na vázání tkaniček, kdyby mi je tehdy k opravě nepřijali, mohla jsem si je za 80 Kč nechat opravit a byly jako nové, takhle jsem o ně asi přišla, protože jsem samozřejmě taky zmeškala lhůtu pro přihlášení nároku z reklamace u insolvečního soudu:(