Jak regulovat náhodu?

Nejlepší odpověď
beer

Snažit se v rámci možností náhodné prvky (činnosti, rozhodování, atd.) eliminovat, jinak řečeno náhodě předcházet. Tedy více přemýšlet a na náhodě nechávat pokud možno jen minimum ))

Další odpovědi
Kelt

Možná znáš tento případ, který toto popisuje.
Chytili nějakého člověka a dali ho do vězení. Řekli mu, že bude tahat z pytlíku kuličku. Když vytáhne bílou, bude žít, když vytáhne černou zemře. Ale protože chtěli, aby zemřel, dali mu tam obě kuličky černé. Ten člověk se to ale dozvěděl a když šel losovat, sáhnul do pytlíku, rychle vytáhnul jednu kuličku a aniž by ji někomu ukázal, tak ji spolknul. Protože nikdo neviděl, jakou kuličku si vytáhnul, museli se podívat do pytlíku a viděli, že tam zbyla ta černá, proto předpokládali, že si vytáhnul tu bílou a on si zachránil život.
Jinak náhodné jevy jsou takové, kdy nevíme, jaký bude výsledek konkrétní, ale víme, že při hodu mincí může padnout hlava nebo orel, při hodu kostkou jedna ze šesti možností atd. Žádná z těchto možností není pravděpodobnější. Když budeš mít upravenou kostku, třeba těžší na jedné straně, aby ta padala, tak už to není náhoda. V jednom filmu dali pod ruletu magnet na určité číslo . Hrál tam Terrence Hill, Wallach, But Spencer.

anonym

Nahodilé jevy jsou z ´principu´ věci neregulovatelné.
Maximálně můžeš upravit ´vnější´ podminky tak, aby byly pro vznik jevu pravděpodobnější či méně pravděpodobné – např. nechceš-li uklouznout po náledí, nechoď tam, kde mrzne…
😉

Alesh

Záleží, jakou náhodu, je náhoda a „náhoda“. Prostě někdy se musí jít tomu štěstíčku naproti, viz Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?. 🙂

Mně se strašně líbí tato definice náhody:

Náhoda je nepoznaná příčina.

Zkus se nad tím zamyslet a třeba pak dokážeš „náhody“ lépe uchopovat. Já mám životní zkušenost takovou, že když jsem nechával věci na „náhodě“, pak jsem dostával od života přes držku, teď se snažím o opak. 😉

bolak

Kelt: Tenhle případ znám, a dá se dobře využít u pouličních švindlířů „kde je kulička, tady je kulička“.

Pokud máš tři šálky a švindlíř si schová kuličku do ruky, prostě řekneš „tady je kulička“ a ostatní dva šálky zdvihneš. Jelikož pod nima kulička nebude, švidlíř ti musí vyplatit výhru, protože kdyby zvednul poslední šálek a byl by prázdný, vyšlo by najevo že jde o podvod.

Reezo

Máš náhodu, kterou můžeš ovlivnit a náhodu, kterou neovlivníš. záleží co máš na mysli…