aliendrone

Jak regenerovat povrch starých plastů?

Znáte to – nové plasty mají krásnou sytou lesklou barvu, která časem vybledne. Jde to nějak TRVALEJI oživit (nemyslím nastříkat silikonovým olejem a za dva dny je to stejné)? Někde jsem četl, že vhodné je pomazat očištěný povrch HYDRATAČNÍM krémem (tedy nikoliv mastným), překrýt fresh fólií a pustit na to přes noc UV lampu. Nevíte jestli to opravdu funguje?

Nejlepší odpověď
mosoj

To co popisuješ je degradace plastů vlivem UV záření. Pochybuji že je možné nějak dlouhodobě povrch takto zdegradovaného plastu oživit. Také dochází ke změnám mechanických vlastností plastu.

Další odpovědi
anonym

Nevím, jestli to funguje, ale existují barvy, které drží na plastu. Problém je v tom, že plasty blbě snáší uv záření. Vypaří se z nich změkčovadla a stanou se křehkými. Povrchová úprava je pak k ničemu.

Kepler

Obávám se, že tady je pomoc těžká, když nevím o jaký plast se jedná. Změkčovadla obsahují jen takové podobné šmejdy jako PVC, ale rozhodně se z plastu neodpařují, mohou se uvolňovat jen do nepolárních rozpouštědel. Většinou jsou dnes plasty probarvené ve hmotě a ne opatřené povrchovou úpravou. Může jít skutečně o UV degradaci povrchu, která je nevratná. Snad jediná cesta k renovaci může být jen mechanická s následným leštěním.

aliendrone

Pořád nemůžu najít ten článek, ale našel jsem video na YT: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VU7vXMez­W_I
Je to „trochu něco jiného“ – spíš o bělení, navíc mluví o 36 hodinách (ale to není pro mne podstatné), nicméně princip je podobný. Vypadá to přesvědčivě (to nic neznamená, viděl jsem na YT i perpetuum mobile ;) :D), myslíte že by to mohlo fungovat? Matroš je myslím neměkčené PVC (Novodur, ale čert ví), možná je to nějaký jiný na omak i vzhledově podobný.

Kepler

No, vyzkoušet to můžeš, ale za nic ručit nelze. Známá metoda zkoušek a omylů, znáš to: záleží na tom, jak se do toho třískne. Když se to povede, hned máš zlato!