dust8

Jak reaguje kompas/buzola ve vesmíru?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud bys byl na nízké oběžné dráze, kompas bude ukazovat stejně, jen by se střelka neustále pohybovala v závislosti na trajektorii lodi. Dále ve vesmíru by reagoval jen tam, kde se vyskytuje nějaké magnetické pole.

Další odpovědi
Edison

Jen doplním Keplera: Magnetická pole se vyskytují všude. V různých intenzitách a v různých „turbulentních“ kombinacích. Pokud by střelka byla ideální, tedy s nulovou hmotností a s nulovým odporem ve své rotaci, ukazovala by podle nejsilnějších siločar v daném místě. Mohla by se i roztočit, bo některá MG pole mohou rotovat, a to i nepravidelně.

Dochy

Edisone, dovolím si poopravit: libovolným místem prochází právě jedna jediná siločára. (pokud necháme stranou možnost nulového či zanedbatelného mag. pole)

Edison

Siločára ano, ale polí jsou celá množství, která ty siločáry vytvířejí. Siločára představuje v podstatě jen čáru stejné intenzity MG polí a to i v jejich interakci.

Dochy

Siločára není o stejné intenzitě pole, siločára je o orientaci mag. pole v daném místě… A právě po sečtení všech příspěvků z různých zdrojů a po započtení všech deformací například od fero-,dia-,para-magnetických materiálů… Po tom všem získáš komplexní magnetické pole reprezentované v každém bodě jediným vektorem. Směr toho vektoru ukazuje směr siločáry. O intenzitě to vůbec není.

Edison

V zásadě ano. Ale existuje mnoho různých zdrojů, kterými může být deformována a to i dynamicky.