Adalbert

Jak reagovat na zahájení správního řízení vyřazení z úřadu práce?

Zdravím.
Dnes mi dorazil dopis ohledně z zahájení správního řízení vyřazení z úřadu práce kvůli neodstavení se v daném datu.
Trošku jsem googlil a vypadá to, že možnost s tímto něco udělat je naprosto minimální. Přesto bych to rád zkusil. Mám razítko, že jsem byl toho dne u lékaře na kontrole. Chci ho zaslat spolu s dopisem.
Můj hlavní dotaz je jak by měl tento dopis vypadat. Co tam být musí a co tam na druhou stranu raději nepsat.

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

Možnost něco s tím udělat sice není úplně minimální, ale chce
to trochu zkušeností, znalost některých předpisů a používání termínů
(obratů) ze zákona o zaměstnanosti.

Výhodou správního řízení je, že v jeho průběhu uchazeč
jedná s právním oddělením, nikoliv se zprostředkova­telkou,
s kterou někdy může být obtížná domluva.

Vhodné obraty najdete např. v »Základním poučení uchazečů o zaměstnání«,
což je výtah ze zákona o zaměstnanosti; výtisk jste obdržel při registraci.
Případně si je můžete stáhnout: https://formu­lare.mpsv.cz/ok­prace/cs/form/PUchZ­.pdf

Dále doporučím zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435

»Vážné důvody«, které by ÚP měl omluvit → § 5, písm. c):
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c

Poradila bych zaměřit se především na vážné důvody, mezi
něž patří i zdravotní důvody, na poskytnutí potřebné součinnosti
a na maření spolupráce.

Problém by mohl být v tom, že o kontrole u lékaře ví člověk zpravidla předem, takže by se ze schůzky se zprostředkovatelkou mél i předem omluvit.
Pokud se omuví dodatečně, může to zprostředkovatelka vyhodnotit jako
maření spolupráce nebo neposkytnutí potřebné součinnosti.
V tomto případě by mohlo záležet na Vaší výmluvnosti a přesvědčivosti.

Po celou dobu trvání správního řízení můžete písemně i osobně
podávat podněty, kterými by se právní oddělení mělo zabývat.
Doporučím nespoléhat se jenom na zaslaný dopis,
ale objednat se na právní oddělení a své zdůvodnění jim sdělit i osobně.
(Působí to lépe: prokazujete zájem, poskytujete součinnost, spolupracujete…)

Dopis nemá žádnou předepsanou formu, je na Vás,
co považujete za důležité a co budete chtít ve svůj prospěch použít.

Jestli jste o kontrole věděl předem, ale kontrola byla naplánována
za delší dobu (po delší době), mohl jste termín zapomenout a zjistit
až večer před kontrolou, kdy se máte k lékaři dostavit.

Ovšem nevím, jestli to uspěje, protože jste mohl alespoň zavolat
a následně do 8 kalendářních dnů doručit potvrzení od lékaře.
____

Dáte nám vědět, jak to dopadne?

Další odpovědi
Edison

Já bych to řekl asi takhle: Něco jsi nesplnil, tak bylo zahájeno správní řízení. To slouží k tomu, aby se zjistilo co a proč se stalo a výsledkem bude nějaké rozhodnutí. Pokud se ve správním řízení prokáže, že jsi nic neporušil, bude tomu odpovídat i rozhodnutí. Zahájení správního řízení tedy ještě vlastně nic neznamená. Význam bude mít až rozhodnutí. A i proti tomu jistě existují opravné prostředky.

autacek

Pravděpodobně je v rozhodnutí napsaný i opravný prostředek který je možno uplatnit, pokud máš relevantní informace a potvrzení, že jsi byl ten den u lékaře, tak k příslušné spisové značce toto uveď a požádej o stanovení náhradního termínu. Případně zajdi přímo na úřad a domluv se s referentem. Potvrzení od doktora si vezmi sebou.

Adalbert

ivzez: Děkuji zaslané zákony prostudujisije, ale uvidím jak mi pomohou. Nemám totiž žádné právní vzdělání nebo podobně.

S tou omlovou jsem si to přečetl co píší jinína internetu a vypadá to, že je to hlavní důvod zamítnutí.Když toto není dodrženo z logiky věci to vypadá, že je prominutí nemám právo. Bohůmžel díky kombinacimojí hlouposti a nevědomosti jsem tak neučinil.

Bohůmžel si nemyslím, že jsem dobrý řečník a myslím si, že moje osobní návštěva by mohla být ke škodě vzhledem k tomu, že nevím jak odargumentovat tu lhůtu 8 dní a nezavolání.

Samozřejmě budu průběžně informovat. To je to nejmenší co mohu udělat.

ivzez

Nevím, o jakou kontrolu šlo, jestli byste mohl argumentovat zdravotním stavem.
Jestli ale šlo o nějakou následnou spíše formální kontrolu,
nejspíš to neprojde.

Určitě neragumentujte tím, že jste něco nevěděl, protože jste to vědět měl. O osmidenní lhůtě se píše i v tom Poučení, které jste dostal při registraci. Při registraci jste zároveň podepsal, že jste byl seznámen se svými právy i povinnostmi → proto byste s neznalostí neuspěl.

U nás navíc platí, že »Neznalost zákona neomlouvá«…

Adalbert

Já vím, ale čím se hájit místo toho je mi záhadou.

Ano jednalo se o preventivní kontrolu.