dust8

Jak působí voda na korek? Zvládá jí dlouhodobě odolávat, nebo se časem projeví na korku nějaké změny?

Odpovědi
Kepler

Já myslím, že to zvládá dobře. Viz minimálně několik desítek let staré lahvové pošty.

mosoj

Voda je moc dobré polární rozpouštědlo. Poznamená i ten korek.

P.S. Kolik % plochy je pod expozicí vodou, v uzavřené lahvi. Jak vypadá ten obnažený vršek korku?

Kelt

Voda je nejpoužívanější rozpouštědlo a ve styku s jakýmkoli materiálem musí docházet k fyzikálněche­mickému procesu a reakci, kdy látky nacházející se na povrchu korku přecházejí postupně do vody. Dalo by se to zjistit nějakou metodou, která je velmi citlivá, snad radioizotopicky.

Dochy

Myslím, že korku bude víc vadit sucho. Vinaři už nás několik set let přesvědčují o tom, že korek je na zátkování lahví lepší než cokoli jiného.

Jo, je voda dobré rozpouštědlo a proto každý z nás vydrží maximálně něco přes 100let než ho ta voda rozpustí vnitřně… 😉