Mishanka

Jak psát velká písmena?

Dobrý den, mám dotaz ohlédně psaní velkých písmen. Konkrétně mi jde o název kamenolomu. Jestli se uvádí př. Kamenolom Bohučovice nebo kamenolom Bohučovice. Dále pak moravská droba – jestli je velké M. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Protože neznám oficiální název, podívala jsem se do obchodního rejstříku, jak je společnost zapsaná.

Název subjektu: KAMENOLOMY ČR s.r.o. – kamenolom Bučovice

https://or.jus­tice.cz/ias/u­i/rejstrik-dotaz?dotaz=KA­MENOLOMY+%C4%8CR+s­.r.o.+-+kamenolom+Bu%C4%8D­ovice

--
Na stránce společnosti http://www.ka­menplus.cz/o-nas.html
je moravská droba považovaná za obecný název.
.
Nabídka Kámen PLUS s. r. o.

  • moravská droba v různých formách (zídkový a lomový kámen, solitérní kameny, valouny, dekorační drť, dlažba a šlapáky)
  • vápence povrchové, ale zejména dolomitické (solitéry, kusový kamen a drtě v několika barvách)
  • pískovcové a žulové valouny
  • břidlice (šlapáky, dlažba a obklad)
  • oblázky několika barev a velikostí

Další odpovědi
anonym

Jestliže se onen kamenolom jmenuje Kamenolom (vlastní jméno), pak musíš psát velké „K“. Jestliže je to ale jen označení funkce (činnosti), potom malé.
Bohučovice jakožto jméno obce pak vždy s velým písmenem za začátku.
Moravská droba je pak označení horniny (podobně jako žula, pískovec, slída) – tedy s malými písmeny (nenech se mýlit tím, že jsem já napsal velké – v tomto případě jde o začátek věty).
😉