Jak prokázat nezavinění ztráty?

Pokud má zaměstnanec hmotnou odpovědnost tak zaměstnavateli stačí jen informace, že je ztráta. Jak má zaměstnanec prokázat, že ztrátu nezavinil?

Nejlepší odpověď
kropitko

Nezaviněné rozdíly jsou ty, které vznikly jako přirozené ztrátě a úbytky na zboží, popř. jako drobné krádeže zákazníků. Nezaviněná manka a úbytky se odepisují do výše plánované normy ztrát a úbytků která je stanovena s přihlédnutím na charakter zboží, výši maloobchodní obratu a formu prodeje.

No a co je nad normu, je prostě nad normu. To budete muset uhradit i když jste to nezavinil/a.

Zdroj: http://www.ma­turita.cz/refe­raty/referat.as­p?id=6400

Další odpovědi
anonym

Pracovala jsem v obchodě téměř celý život,nevím o jakou vaši ztrátu se jedná,ale vždy,když má někdo podepsanou hmotnou zodpovědnost,tak se z toho nikdy nevyvlíkl,a také ji musel uhradit,málikdy se salo,že ji i sám zavinil.Nyní existují tzv.škodní komise(pracuji ve sklářství)a i tam musí zaměstnanec poměrnou část škody zaplatit a většinou ji nazavinil.

ReHu

Píšete, že zaměstnanec má hmotnou zodpovědnost.
To také může znamenat, že, jak to napovídá, zodpovídá za hmotné statky.
Máte zaplacené pojištění hmotné odpovědnosti?
A jak se sepsané? Že platíte do nějaké částky vy? Nebo platíte procenta ze ztráty?

cukrar

Je třeba abyste sdělila jakou hmotku jste podepsal, ale více třeba na:
http://www.me­sec.cz/clanky/od­povednost-zamestnance-za-skodu/

mojitek

Mate sice hmotku,ale jestlize jsou podminky takove,ze nemate moznost 100% dohledu nad sverenou veci/ze jste ztratu nezavinila atd,tak samozrejme nic neplatite.Oni Vam to poslou pisemne a vy se odvolate take pisemne.Juknete na zakonik prace

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h14­.aspx