Hakunamatata

Jak projevit partnerovi úctu?

Dnes jsem si přečetla knihu od doktora Emersona Eggerichse: Láska a úcta, která popisuje to, že pro muže je ve vztahu hodně důležitá úcta. Pochopila jsem zhruba způsob chování k vyjádření úcty, ale nenapadají mne žádné příklady, co říct pro vyjádření úcty. Kniha je orientovaná spíše na USA a na věřící. Potřebovala bych nějaké konkrétní nápady, jak slovně vyjádřit úctu.

Nejlepší odpověď
Jsemtady

Myslim si ze jde o zastaralou knihu 🙂
Co mne napada je nedelat z nej pred cizimi lidmi blbce.
A spis nez uctu – obcas pochvalit kdyz se mu neco zadari, nebo udela neco navic, je to neuveritelne motivacni dostat sem tam odmenu byt trebas jen pusu. Jsme jesitove a mame chvalu radi 🙂

Další odpovědi
MK44

On ten obrat „vyjádřit úctu“, alespoň mně, zní poněkud knižně nebo oficiózně a možná i trochu teatrálně. Snad pokud by šlo o partnera o generaci staršího, dalo by se o něm vážně uvažovat.
Ódy na své (údajné) idoly pějí a oslnivé dary jim k nohám kladou hlavně šplhouni a vlezdoprdelkové. Vyjadřování úcty může snadno sklouznout buď do ironie nebo do sebeponižování. A takovou úctou slušného člověka věru nepotěšíme. V prvém případě ho naštveme, v druhém uvedeme do rozpaků. Myslím, že zvláště v přátelských, partnerských, rodiných vztazích má větší cenu než cílené vydřování úcty, když se ke druhému chovámě slušně, ohleduplně, bez manipulací, nevydíráme ho, neshazujeme ho (jak tady už zmínili jiní) a jednáme s ním jako s rovným tj. neshlížíme na něj s pohrdáním ani k němu nevzhlížíme s ostentativní úctou.
Co se týče mužů, souhlasím s tím, co tu už též zmínili jiní. Sameček je rád, když samičce udělal radost. Proto, spíš než vyjadřovat úctu, chválit. A chválit se dá mimickým svalstvem, pohledem, polibkem stejně dobře jako slovy. A když slovy, tak aby to mělo obsah: „Seš šikovnej“ – sameček je rád platný. Jen si dáváme pozor, aby k tomu byla vhodná příležitost. Pokud sameček právě upustil kladivo na skleněnou desku stolu, příležitost vhodná není.
No, co naplat. Asi mně nepochválíte. Během psaní totiž ani mě žádné vhodné příklady na slovní vyjádření úcty ve vztazích s blízkými lidmi nenapadly. Možná proto, že úcta patří hrdinům padlím v boji proti nacistům, zatímco my živí se spokojíme s tím, co se označuje jako zdvořilost.

huxa

Slovně vyjadřují úctu pouze lháři, zloději a lidé, kteří k danému člověku úctu nemají. Neboj, jestliže patříš k těm ostatním, úctu z tebe člověk vycítí a mnohdy lze také poznat, že máš k danému člověku velkou úctu také chováním, třeba že mu podržíš dveře (u žena x muž to asi bude háček mno :) )

Deli

Neshazovat ho před dalšími lidmi, ani v soukromí. Sem tam prohodit: Bez tebe bych si s tím neporadila! Teda, to jsi vymyslel! apod. A jinak: nakrmit a dopřát mu sex. S obdivným: Bylo to krááásnýýý...... A bude spokojen 🙂