Jak (proč) se s vývojem společnosti mění morálka?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Názor společnosti na jednotlivé otázky morálky závisí na ideologii, náboženství a znalostech. Když se tyto faktory (nebo jejich vzájemná důležitost) mění, mění se i morálka jako taková.

Současná ideologie v ČR se zakádá na svobodě. Ta předešlá se zakládala na poslušnosti a uniformitě. Tudíž teď pomalu odstraňujeme společenská pravidla, která omezují svobodu ve prospěch určených pořádků. Mizí pocity, že slušnost je „držet hubu a krok“, chovat se k ženám jako k nemohoucím, nemít ambice, že peníze kazí charakter a podobně.

Náboženství stanovuje (většinou nelogická a neodůvodněná) pravidla (často související s jídlem nebo sexem, popř. sexuální orientací). Jak se počet pobožných lidí ve společnosti (státě) zvyšuje nebo snižuje (dnes spíš už jen snižuje), síla, s jakou jsou tato pravidla vymáhána, stoupá či klesá.

O co se znalostí týče, některá společenská pravidla byla kdysi potřeba, protože si lidé mysleli, že jim prospívají, i když neprospívala (třeba že oko za oko = spravedlnost), nebo byla extrémně zjednodušená a všeobjímající, aby je nevzdělaný člověk pochopil a dnes (se všeobecným základním vzděláním) se mohou uvolnit.

Další odpovědi
led

Vývojom spoločnosti, jej znalosťami sa mení aj jej pohľad na život.
Morálka, to sú akési pravidlá života v spoločnosti, medziľudských vzťahov..
Doplňuji:
„Současná ideologie v ČR se zakládá na svobodě.“, ale len pre tých, ktorí na ňu majú dostatočné prostriedky. Pre tých ostatných, väčšinu, pojem „Sloboda“ je len parodický vtip.
Sloboda slova – ak máte tú moc, aby ste ju mohli využiť, ak nie, platí „držet hubu a krok“
Sloboda podnikania – ak máte dostatočné vstupné zdroje a podmienky (boj o prežitie)
Sloboda cestovania – ak máte dostatočné finančné zdroje

anonym

pro Psychotic
…Mizí pocity, že slušnost je „držet hubu a krok“,…nemít ambice, že peníze kazí charakter a podobně.
To jsou ale bláboly.
Držet hubu a krok se v dnešní společnosti musí ještě více než dřív.Tenkrát to bylo v souvislosti se stavem politiky, ale ve fabrikách jako dělníci jsme se mohli ozvat k jakémukoliv problému a nebo k chtít nějaké požadavky na vedení fabriky abylo nám vyhověno.
Dneska člověk ve firmě nesmí ani hlesnout, natož aby chtěl po podnikateli nějaké výhody co jsme měli za komunistů.Jediná odpověď je: „Když se vám tu nelíbí, tak můžete jít.“ A nebo na konci měsíce dostanu přímo výpověď, abych neponoukal ostatní pracovníky k něčemu, co pan podnikatel nechce pro dělníky zajistit.
Zrovna tak druhá připomínka.DENNĚ se přesvědčujeme jak peníze kazí charakter a jestli to v televizi nevidíte, tak jste asi slepý.
Víte, existuje přísloví: „Není umění nasytit chudé, ale je umění nasytit ty bohaté.“
A DENNĚ VIDÍME TU PRAVDU, jak peníze kazí charakter.

Psychotic

No dobře, sotva vyučený Honza z fabriky asi hubu a krok držet musí, protože za ním ve frontě stojí Vasil a jeho padesát bratranců, kteří jeho práci udělají levněji, lépe a bez keců. Ale tak to není všude.

A že peníze kazí charakter je příklad typického… hm… sakra, proč se nikdo neobtěžuje s vymýšlením psychologických termínů do češtiny… hm… příklad toho, čemu angličané říkají „confirmation bias“, tedy toho, že vidíme jen to, co chceme vidět. Jen to, co potvrzuje naše stávající názory a pocity. Pokaždé, když chudý člověk vidí zlého sobeckého bohatého člověka, řekne si „já to věděl, peníze kazí charakter“. Stejně jako když rasista vidí ve zprávách, že příslušník menšiny spáchal zločin, řekne si „Tihle **** jsou všichni zloději a vrazi.“ a sexista, když vidí, že žena nabourala auto, řekne… no, asi mě už chápete. Peníze nekazí charakter. Zlí lidé jsou zlí, ať mají peníze nebo ne, dobří lidé jsou dobří ať mají peníze nebo ne.

anonym

pro Psychotic
Víš, že ono to vůbec není o tom kdo je vyučený a kdo ne?Jsem ročník 1953 a mohu ti říci, že jako dělníci za komunistů jsme se měli lepší.
Po revoluci jsem prošel nesčetně zaměstnání a VŠUDE jsem se měl jako dělník hůř (a musel jsem držet hubu a krok) než za komunistů.Všude ti dají smlouvu na 2 měsíce (nejdelší jsem měl na půl roku) a jakmile jsem se u něčeho ozval, tak mně už další měsíc smlouvu neprodloužili (teda nejen u mně, ale byly to všichni co chtěli mít přiměřené pracovní podmínky a ne dělat jako nevolníci, respektive dělníci v kapitalismu za první republiky).
Za komunistů když chtěli ve fabrice přesčasy, tak když bylo více lidí, tak zaplatili autobus, pokud bylo lidí jen na auto, tak řidiči zaplatili auto.Dneska NESMÍŠ požádat o nějakou kompenzaci, že musíš přijet svým autem a nedej bože, odmítnout příjít o víkendu do práce.V tu ránu je v pondělí vyhazov a paragraf o HRUBÉM PORUŠENÍ PRACOVNÍ KÁZNĚ (všechno mám už za sebou).Za komunistů to NEEXISTOVALO.Buď zaplatili auto a nebo jsi do práce nepřišel a nikdy nikdo z toho žádné důsledky nevyvozoval.
A ještě k tomu DRŽET HUBU A KROK.
Slyšel jsi o tom, že by horníci, hutníci, traktoristi, dojičky, zkrátka lidi, kteří dělali rukama a živili tento stát svýma rukama, byli za své politické názory trestáni?Ano, trestáni byli intelektuálové a lidi, kteří se báli o své fleky, aby nemuseli dělat rukama.
Dělnický lid, který směnoval, tak se měl za komunistů lépe než dnes.
A o těch penězích.
Ještě jsem neslyšel o chudákovi, co neměl peníze, že by svým chováním ublížil jinému chudákovi bez peněz.
Pročpak myslíš, že při všelijakých sbírkách na chudé, postižené či lidi po povodních nejvíce přispívají ti, co mají sami málo?No protože sami vědí co je bída a utrpení.
Ještě jsem neviděl (a neslyšel) že by bohatý podnikatel (zrovna tak politik) dal ze svého několik milionů na tyto chudé lidi.

Psychotic

Obtížně se mi na to odpovídá, protože míra vaší selektivní slepoty mě zaráží.

Drtivá většina majetkové trestné činnosti je páchána nevzdělanými lidmi z chudých vrstev společnosti. Chudých parchantů je spousta. Nejspíš víc než bohatých.
A bohatí podnikatelé (tedy přesněji podniky samy) davají na charitu víc než všichni, co „mají sami málo“ dohromady. A říkáte, že jste nikdy neslyšel o štědrém podnikateli? To jste asi nehledal moc dobře.

A ano, nepochybuji o tom, že za komunistů bylo nevzdělaným dělníkům lépe. Komunismus potlačoval inteligenci a vyzdvihoval fyzickou práci.
Proto věda, lidská práva, ekonomika… to všechno postupovalo hlemýždím tempem.

Dobrý vedoucí a dobrý vědec jsou nenahraditelní a potřebují roky vzdělávání. Dělníka ve fabrice dělá ten, co neumí nic jiného, proč bychom si jich měli považovat?

led

Psychotic, skúste sa zamyslieť nad tým, čo tu tvrdíte.
1 – „Drtivá většina majetkové trestné činnosti je páchána nevzdělanými lidmi z chudých vrstev společnosti.“
ano s týmto súhlasím, počet spacaných majetkovotrestných činov je u „parchantov“ ako urážlivo tvrdíte, ale…
najväčšie škody v ekonomickej oblasti (majetkovo a finančno trestnej činnosti) pácha práve tá menšina študovaných (hlavne tých vysokoštudovaných) a majetných – bohatých parchantov je spústa.
Ak by sme to brali v percentách vzniknuté škody majetkovou trestnou činnosťou v pomere na výšku príjmu a vzdelanie, vyššie percento pripadá na tú študovanú menšinu.
2 – Štedrí podnikatelia, nepozerajme na výšku daru, ale na pomer výšky daru (pomoci) na výšku príjmu darcu. Napríklad hovorí sa o 5 milionovej pomoci bila Gatesa a koľko miliónový príjem a majetok má? Koľko % to vlastne daroval? Na druhej strane u bezdomovcov, málo príjmových (kde „žijú z ruky do huby“ ponúknu jedlom aj „nečakaného hosťa“.
3 – „Dělníka ve fabrice dělá ten, co neumí nic“ toto snáď nemyslíte vážne? A čo sú tí vysokokvalifikovaní robotníci vo fabrikách, ktorí „majú smolu v zaradení ich profesie v kategorii "R“ – robotník? Chcete povedať, že títo odborníci nevedia nič?

Psychotic

  1. My se ale nebavíme o tom, kdo páchá největší škodu, bavíme se o poměru dobrých/zlých lidí v závislosti na majetku.
  2. Pouze bych spekuloval. Nevím, jaký je roční příjem Gatese a nevím ani, kolik průměrně ročně daruje na charitu, takže…
  3. Co jsou vysokokvalifikovaní dělníci ve fabrikách? To existují vysokoškoláci, co dělají běžného joudu v továrně? Tak to jsem nevěděl.

led

neviete toho ešte veľa, skúste si najprv pozrieť, či náhodou to, čo tvrdí oponent sa zakladá na pravde a až potom odvodzujte.

led

Kto si neváži prácu iný, neváži si ani svoju prácu.

led

Prepáčte chybu, opravujem text.
Prosím, neberte to ako výraz kriku, ale ako zvýraznenie textu:
KTO SI NEVÁŽI PRÁCU INÝCH, NEVÁŽI SI ANI SVOJU.

led

Len ten, kto pozná prácu, zaujíma sa aj o prácu iných…
len ten, kto vlastnými rukami, vlastnou hlavou, pracoval…
len ten, kto na prácu nepozerá ako na trest, či utrpenie…
len ten si váži prácu.

Psychotic

Jen protože je to přísloví a zní to moudře, neznamená, že to není úplná blbost 🙂

anonym

Takže vidím, že jste jeden z těch, pro které je dělnická třída póvl a je proto je potřeba tak s ní jednat.
A jak jsem poznal různé vedoucí tak mezi nimi byli tací, co nedovedli ani přišroubovat šroubek, ale hlavně že uměli buzerovat dělníky.Tak takových vedoucích si nas…eru plný pytel (tohle dokázal říci dělník ve fabrice vedoucím KSČ a nic se mu nestalo.Kdežto v dnešní době z fabriky vyletí a ještě dostane pragraf za hrubé porušení pracovní kázně.
Jenže jak vidím, takovýchto vedoucích se Vy zastáváte (a na to podle Vás dlouho studovali).
U mně je fachman takový vedoucí, který dokáže dělníkovi ukázat jak to má dělat, čili projde výrobním procesem od začátku a ví jak se ke které práci postavit.

Psychotic

Možná jsem se vyjádřil špatně. Vedoucím jsem myslel spíše vyšší management, na vedoucího směny nebo tak něco. A takoví lidé opravdu nemusí umět ani přišroubovat šroubek. Musí se vyznat v motivování, v penězích, v personalistice.

A i tak to nemění na tom, že dělníků jsou kvanta. Kolečka ve stroji, která jdou okamžitě nahradit. Ja jasné, ža lidé v takové pozici to mají s prosazováním práv těžší.

Ale nemožné. Ja zajímavé, jak často se setkávám s lidmi, kteří brečí, jak jim někdo ubližuje, ale přitom s tím v životě nezkusili nic udělat.

led

Ak sa vám v motore auta zaderia, či pokazí aj malé koliesko, jazdíte tým autom ďalej? Ak má auto bezpečne jazdiť, musia bezchybne fungovať jeho všetky súčiastky.„Kolečka ve stroji, která jdou okamžitě nahradit.“ ale bez nich to nejde.

Psychotic

Pokud se pokazí malé kolečko, které přesně vím jak za minutku opravit a vozím dvacet náhradních v kufru…

Psychotic

Oprava: …Ale NE nemožné.

Sákryš, nějak mi to psaní dneska nejde.

Psychotic

Oprava: …NE vedoucího směny…