Zůza784

Jak probíhají Vánoce v Rusku a jaké mají odlišné či společné tradice s námi?

Jak probíhají Vánoce v Rusku a jaké mají odlišné či společné tradice s námi

Nejlepší odpověď
annas

České Vánoce znáte, tudíž můžete sama srovnat.

Jinak si projděte odkazy

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Tradice+V%C3%A1no­c+u+n%C3%A1s+

První dotaz, který jsem našla v Google na Vánoce v Rusku.

„Jak probíhají Vánoce v Rusku?“

https://stips­.cz/jak-probihaji-vanoce-v-rusku/

Jinak si můžete vybrat, který článek vás zaujme.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=V%C3%A1no­ce+v+rusku

"Jak se slaví tradiční ruské Vánoce? Kompletní informace na jednom místě

Vánoce v Rusku se slaví dvakrát

Vánoce v Rusku: Dárky rozdává na Nový rok Děda Mráz se Sněhurečkou

Kdy se slaví Vánoce v Rusku?

Vánoce (Rožděstvo) coby druhý nejdůležitější církevní svátky podléhají tradičnímu Juliánskému kalendáři, který je o 13 pozadu oproti našemu. Štědrý večer se tedy slaví až 7.ledna, tedy až po oslavách Nového roku!

V praxi to často vypadá tak, že vánoční oslavy probíhají již od 31. prosince, kdy se rodina sejde u slavnostní večeře, vymění si dárky a o půlnoci slaví příchod nového roku.

Dárky podle pověsti nosí Děda Mráz (Děd Moroz) s pomocnicí Sněhurkou (Sněguročkou).

Na rozdíl od amerického Santa Clause má děda Mráz tradičně bílý obleček.
Pravoslavné Vánoce se potom slaví zejména účastní na půlnoční bohoslužbě v noci ze 7. na 8. ledna a ruský nový rok potom oficiálně začíná až 14.ledna.

Na náš Štědrý den, tedy 24. prosince, má mnoho rusů volno, ale vánoční oslavy neprobíhají.

Ruské vánoční tradice a zvyky

12 vánočních chodů – Vánoční koledování – Věštění – Ruské vánoční dekorace – Ruské vánoční cukroví – Ruské vánoční pokrmy" atd.

Další odpovědi
dubraro

Především probíhají jindy. Pravoslavná církev používá stále (nepřesný) juliánský kalendář, takže liturgicky Vánoce připadají na našeho 6. a 7. ledna. Něco podobného našemu Štědrému dnu mají v noci ze Silvestra na Nový rok, po půlnoci se začínají rozbalovat dárky. Společné je, že se zdobí stromeček (rusky елка, jolka). Dárky roznáší Děda Mráz, velmi podobný západoevropskému Santa Clausovi (viz pohádka Mrazík).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1noce#Pra­voslavn%C3%A9_V%C3­%A1noce

Nandi

Posílám ještě jiný odkaz

Zdroj: http://rusko.sve­tadily.cz/clan­ky/Vanoce-v-Rusku-se-slavi-dvakrat

annas

Nandil,

ten odkaz jsem vložila,, navíc jsem napsala znění textu

„Vánoce v Rusku se slaví dvakrát“.