Kelt

Jak probíhá prodej domu, fáze, trvání?

Chci prodat dům, je domluven příchod odhadce. Ten určí cenu, já s ní budu souhlasit a dohodneme se s budoucím majitelem, že mi peníze převede na účet. Napíše se kupní smlouva u notáře a po určitých formalitách je to vyřešeno. Nový majitel bude chtít asi dům bez nábytku, jeho odstranění je na mé náklady. Kromě toho mám v domě nějaké věci, které bych si chtěl vzít, ale do domu se dostanu, až začne vyklízení. Takže kdy, v kterém okamžiku předávám novému majiteli kliče? Děkuji

Odpovědi
klumprt

Trochu tam chybí úvahy ohledně zápisu do katastru nemovitostí a ohledně daně z nabytí nemovitosti. Pak je třeba taky řešit přepis energií. A v někteých případech je třeba pořešit i daň z příjmu.
Odhadce není důležitý pro stanovení skutečné kupní ceny. To se prostě nějak dohodneš s kupujícím. Odhadce je důležitý potom kvůli daním.
Klíče bych předával až po zaplacení kupní ceny. Vhodné je zvážit přechodné uložení peněz do advokátní úschovy. Případně vůbec svěřit celou záležitost realitce. Ale to záleží na různých okolnostech.

pizlicka

ÁÁÁchjo. Proč odhadce??Vy si určujete cenu, dle danné lokality. Odhadce určuje cenu nejnižší. Když prodávám svůj dům, já jsem jediný majitel, já určuji cenu.A s novým majitelem se dohodnu dle svých vlastních možností o vystěhování, či ponechání. Po mě chtěl kupující, abych ji tam šůrovala podlahy, nedokázala pochopit, že nekupuje novostavbu, za druhé nedokázala pochopit, že nemá právo p mě chtít, abych ji tam nechala věci, které nejsou součástí prodeje domu-filtrace k bazénu, osvětlení-lustry po domě, kuchynská linka, vše jsem ji sice nechala, ale aby mě někdo komandoval, že jsem nevytřela poličky v kuchynské lince, kterou ji nechávám ze své vůle, o už je fakt moc. A myšky jsem nevzala za ruku a neodvedla sebou-v rodinném domě, z roku raz dva.
Vše si nechte zaznamenat písemně, a nenechte se vláčet kupujícím, a to ani v tom, co v domě ponechat,–to si zjistěte, o je součástí domu, ani v ceně domu, kterou máte právo si určit jen a jen vy.

Hlada

  1. Uzavřít kupní smlouvu. Notáře netřeba. V ní si ošetříte podmínky, v jakém stavu bude dům předán.
  2. Uložit peníze do úschovy. Nejlevnější a nejbezpečnější je zajišťovací účet.
  3. Podat návrh na vklad práva do KN. Za tím účelem se vyplní jednoduchý interaktivní formulář. Poplatek za vklad je 1000 Kč.
  4. Počkat.
  5. Datem zápisu se kupující stává majitelem. Na základě zápisu banka převede peníze na účet prodávajícího, prodávající předá klíče a s kupujícím sepíšou předávací protokol, ve kterém si potvrdí stavy měřidel.
  6. Převést energie.
  7. Do 3 měsíců kupující musí podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí.
  8. V případě, že prodávající nesplní test dle §4 odst. 1a,b zákona o dani z příjmů, musí zahrnout kupní cenu do svého daňového přiznání.

autacek

Hm, prodejní cenu nemovitosti určuje nabídka a poptávka, co řekne znalec vůbec nemusí odpovídat ceně, jakou bys mohl (a kdy) dostat. No a pak, až budeš mít nějakého zájemce, pokud tedy prodej nesvěříš raději realitní kanceláři, sepíšete smlouvu (na to jak to má vypadat se zeptáš zase tady), necháte to u notáře podepsat a pak se budeš ptát, co dál a jak máš zaručeno, že ti dotyčný vůbec zaplatí… Jinak klíče jsou jedna věc, nabytí vlastnictví věc naprosto jiná.