Weroniq

Jak probíhá odběr kostní dřeně?

TV Nova teď začla nějakou kampaň na podporu dárcovství kostní dřeně a mě by zajímalo, jestli někdo nevíte, jak to probíhá, jestli to bolí a jestli se kostní dřeň člověku zase nějak doplní? a proč nemůže být každý vhodným dárcem, je to stejně jako u krevních skupin?

Nejlepší odpověď
fcoop

Podle českého registru dárců krvetvorných buněk existují dva způsoby odběru. Samotná kostní dřeň se odebírá z pánevní oblasti a jde o zákrok, který probíhá v anestezii. „Odběr probíhá vpichy do pánevních kostí a odsátí kostní dřeně – maximálně 1500 ml, podle váhy dárce. Následuje dvou až třídenní pobyt na lůžkovém oddělení specializovaného odběrového centra a další několikadenní rekonvalescence v domácím prostředí. Při tomto „tradičním“ odběru je dárci odebrána menší část kostní dřeně z celkového množství v těle. Po odběru pobolívají vpichy v pánevních kostech a stav dárce se vrátí do normálu během týdne až čtrnácti dnů.“(Net)

Podmínky pro vstup do registru dárců krvetvorných buněk

věk 18 až 35 let
dobrý zdravotní stav (tedy neprodělala jste infekční žloutenku, tuberkulózu, těžké astma, AIDS, závažná onemocnění krve, cév, srdce, chronické onemocnění vnitřních orgánů, cukrovku a neužíváte-li dlouhodobě některé léky)
hmotnost alespoň 50 kg
ochota podstoupit několik „vstupních“ vyšetření (odběr krve)
ochota poskytnutí osobních údajů do databáze registru
ochota pomoci pacientovi nejen z České republiky, ale i odkudkoliv ze zahraničí

Užitečné odkazy…

Český národní registr dárců kostní dřeně
Nadace pro transplantaci kostní dřeně
Český registr dárců krvetvorných buněk(Net)

Další odpovědi
Nikkol

http://www.kos­tnidren.cz/re­gistr/darci/dar­covstvi.php