Jak probíhá migrace mezi zeměmi EU? (Otázka danění.)

Slovinsko a Česká Republika mají dohodu o zamezení dvojího zdanění. V ČR rezident pohybující se v zemi déle jak 183 dní je daněn dle českých zákonů. Na Slovinsku se daní po půlročním pobytu. Jak to ale probíhá, pokud člověk opustí ČR a přistěhuje se do druhé země, kde si najde práci. Zaměstnavatel mi nabídne nějakou pracovní smlouvu a tu podepíši. Co dál? Nemohu před opuštěním ČR podepsat nějaký dokument, že tu již nebudu žít a tedy přeji si podléhat plně Slovinskému danění? Popřípadě ačkoli budu daněn v ČR, nebude to pro mne byrokratická překážka? Tedy chápu povinnost registrace, následně vyřízení trvalého pobytu. Pak sepíši pracovní smlouvu. Vyplývá mi pak ještě nějaká povinnost? Ano, ještě před opuštěním ČR si tu zrušíme pojištění a v SI si najdeme Slovinskou pojišťovnu – předpokládám, že nám na to vyplyne nějaká lhůta. (Ta pojišťovna mne vlastně také zajímá.)

Odpovědi
Edison

V zemi povinnosti platit daň z příjmu si vyžádáš potvrzení o odvedené dani. To pak uplatníš v zemi trvalého pobytu na svém FÚ. Ten Ti pak přeplatek daně vrátí.

anonym

Edison:
Děkuji, ale to právě moc nevysvětluje, co mne čeká. Totiž normálně daň řeší přeci zaměstnavatel. Tedy čekal jsem, že akorát podepíši nějaké daňové přiznání… Pokud budu muset o zdanění nějak žádat ČR, dokud danění nepřejde na Slovinsko. Mohu to ale zvládnout přes Slovinské úřady, nebo přeci nebudu kvůli tomu muset za českými – ne?

Edison

Jde o to, kdo je zaměstnavatel. Já mám takovou podivnou zkušenost. Na vysvětlování je to ale fak na hodně dlouho.

V zásadě jde o to, že daně se platěj tam, kde je zdroj příjmů, tedy v místě výkonu práce. Jde o způsob, jak tam budou daně zaplaceny. U nás to dělal náš daňový poradce a dostali jsme k tomu příslušné formuláře země, kde za nás zaplatili daň z příjmu. Českému FÚ pak poslali žádost o srovnání danně z příjmu, tedy „vratku“, ale na svůj oučet. Zde vznikl první háček, protože některé FÚ nejchtěj daně vracet na jiný oučet, než oučet plátce daně. Další háček vznikl, pokud si někdo dělá daně sám (nebo se svým poradcem), nikoli prostřednictvím svého zaměstnavatele. A další háček vznikl tím, že ač jsme v zemi výkonu práce měli pobočku, nikdo z nás na ni nebyl nijak administrativně převeden, stále jsme tam jezdili klasicky na pracovní cesty ze základny v Praze. Takže já jsem to odpískal a řekl jsem, že takhle to teda podepisovat nebudu.