huxa

Jak probíhá křest? A jak se vyrábí svěcená voda?

Nejlepší odpověď
Lucijej

JAK PROBÍHÁ KŘEST

Běžná oslava, kterou uvítáme novorozence v naší rodině nemusí být však tou nejvýsadnější. Mnohé rodiny vítají své novorozené potomky i později a to první svátostí – křtem dítěte. Křtiny se tak opět dostaly na seznam běžných oslav. Dítě se většinou křtí v neděli v kostele asi po šesti měsících svého života. V životě dítěte vychovávaného v katolické rodině, je křest významným dnem a probíhá ve slavnostní formě. O samotných podmínkách křtu se rodiče domluví na farnosti. Faráři se předloží rodný list dítěte, oddací list, případně potvrzení o církevním sňatku. Nepopíratelnou roli při samotném obřadu má kmotr. Určují ho rodiče a měl by to být někdo blízký rodině nebo příbuzný, křtěný katolík. Obřad probíhá za přítomnosti obou rodičů a kmotra. Při obřadu vede kněz k rodičům řeč a ti ho žádají o křest svého dítěte. Požaduje se příslib kmotra, že sám bude zárukou při dobré výchově . Samotný křtící rituál probíhá omýváním dítěte svěcenou vodu. Kmotr obvykle dítěti věnuje drobný památný dar. Vhodné jsou řetízky na krk, drobné šperky , zlaté mince atp. Obřad a následná hostina by měla být zorganizovaná tak, aby se respektovaly potřeby a věk křtěného dítěte.

Občerstvení a oslava po křtinách může mít více variant. Obvykle se oslava odehraje formou rodinného oběda Někdy jsou přizváni i další hosté rodině blízcí. K hlavním hostům však patří kromě rodičů a prarodičů kmotři. Někdy jako poctu malému oslavenci prokáže svou účastí i samotný farář. Pro samotný oběd se volí restaurace nebo můžeme uspořádat domácí oslavu či sváteční piknik na Vaší zahradě se společnými aktivitami a hrami pro děti i dospělé.
http://www.mo­jeparty.cz/in­dex.asp?menu=906

Svátost křtu v římskokatolické církvi:
http://www.pri­mabambino.cz/krti­ny/krestni-obrad/

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/K%C5%99est

Proč, kdy a jak se v církvi světí voda? K čemu se používá?
http://www.nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=404