Jak přišla čeleď hluchavkovitých čítajících 40–56 druhů rostlin ke svému názvu?

Má to něco společného s hluchotou?

Nejlepší odpověď
annas

našla jsem k etymologii toto"

Lamium: hluchavka – z řec. lamos = jícen, lamia = čarodějnice, bubák, příšera: tvar květu (Šmíd 2002)

http://www.bo­tanickafotoga­lerie.cz/foto­galerie.php?lng=cz&­latName=Lamium%20or­vala&czName=hluchav­ka%20%C5%A1al­v%C4%9Bjov%C3%A1&ti­tle=hluchavka%20%C5%A1al­v%C4%9Bjov%C3%A1%20%7C%2­0Lamium%20orva­la&showPhoto_va­riant=photo_des­cription&show_sp_d­escr=true&spec_syn­tax=species&sor­tby=cz --

"Název pochází z řeckého slova laimos nebo lámos tj. jícen, podle stavby květu připomínající rozšklebený jícen. Purpureum latinsky fialový – podle růžově purpurové barvy květů.

Carl von Linné zvolil pro rostlinu jméno Lamium. O její české jméno se postarali bratři Preslové kolem roku 1819. Lidové názvy hluchá kopřiva, mrtvá kopřiva dokládají jistou podobnost s kopřivou. Další užívané zdrobněliny jsou: medulka, cumláň, medůvka. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hluchavka_nachov%C3­%A1

„Víte, že slovo hluchavka vzniklo z faktu, že se vzhledem velmi podobá kopřivě, ale narozdíl od kopřivy nežahá. Právě proto vzniklo spojení mrtvá kopřiva-hluchá kopřiva“

Zdroj: https://hobby­.idnes.cz/hluchav­ka-nachova-lamium-purpureum-d6h-/herbar.aspx?c=A091130­_113758_herbar_kos

Další odpovědi
EKSOT123

Hluchavka bílá se malinko podobá kopřivě a oba druhy jsou nitrofilní,takže často rostou pohromadě. Po celém světě se jí říká ‚hluchá, či mrtvá kopřiva‘ protože ztratila svou sílu bodání. Děkuji Drapovi za info, přijde mi to velmi zajímavé, jako double potvrzení názvu, jen bych prosil o potvrzení, zdroj informace, nebo více info o tom mnichovi.
Němčina: Taubnessel (hluchá kopřiva, kopřiva= Nessel, Brennessel)
Anglicky: dead-nettle (mrtvá kopřiva)
Ukrajinsky: Глуха кропива (hluchá kopřiva) (ruština však toto má jako synonymum, jinak označuje hluchavku jako ‚jasnou‘, či zářivou: Яснотка белая.
Francouzi sice mají jiný název, ale ‚ortie morte‘ (mrtvá kopřiva) je stejně používaná.
Další jazyky asi budou podobné.

Drap

Ano má, po prve je jako druh popsal hluchý mnich Izoryš, od jeho postižení název celé čeledi.

EKSOT123

Hluchavkovité – Lamiaceae, mají asi 400 druhů, z nichž 100 se uvádí na území ČR. Název čeledi od řeckého ‚lamos‘ – jícen, tlama, podle tvaru květu. Slovo hluchavka se uvádí jako hluchá, alias mrtvá kopřiva, podobný název třeba i v němčině.
Zajímalo by mě, kde Drap vyčetl i to m Izoryšovi, nikde jsem nic nenašel, ale věřím.

EKSOT123

opravuji,7200 druhů

annas

Také by mně to zajímalo. Je pravda, že mnichové používali bylinky, vařily v nich čaje.

Ale našla jsem jiné jméno, ale nikoliv ve spojení s hluchavkou.