Avatar uživatele
autacek

Jak přišel bleší trh ke svému názvu?

Odnesli jste si z něj někdy (také) opravdovou blechu?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, hapiky před 2507 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Bleší trh.

Pojmenování pochází z francouzštiny. Jsou dvě možností původu.

Bleší trhy v současnosti prodávají většinou drobné a sběratelské předměty, v minulosti to byly klasické trhy druhé kategorie, které byly často špinavé a vyskytovaly se občas i blechy.

Výraz byl poprvé použit ve francouzštině „marché aux puces“ a rozšířil se kvůli fotografiím „blešáku“, které se objevily v r. 1900.

Původ trhů je starší, již ve středověku. Říkalo se jim trhy šetrnosti, prodej veteše a objevovaly se především na periferií. kde nemuseli mít povolení pro prodej.

Možným vysvětlením je i to, že tyto trhy se často přemísťovaly z místa na místo jako blechy.

Šatstvo nemuselo být plné blech, ale vše vycházelo z představy o chudých lidech z předměstí, kteří žijí ve špíně ve společnosti toulavých koček. Špinavé, použité „zboží“ místo toho, aby je dávali do odpadu, nabízeli na tržištích. .

https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Marché_aux_pu­ces

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Ve středověku si blechu z blešího trhu, i když nechtěně, mohl také někdo odnést, proto ten název. I když blechy v dnešní době stále přežívají, jde spíše o nevábnou vůni, která staré hadry i různé staré předměty doprovází.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Annas určitě nebyla na bleším trhu. Špíny je určitě dost až hodně, blechy ale nejsou vidět, jsou malé. Za to tam kradou šestileté děti peněženky z kapsy nebo tašky, za uctivého dozoru svých „rodičů“, pozorujících je z uctivé vzdálenosti. Dokonce tyto děti umí z ukradenou peněženkou běžet velmi rychle štafetu!!!
Naděje je dostihnout to první, nicméně můžete ho tak akorát pohladit.
Okruh návštěvníků je hlavně z řad pochybných existencí a blechy tak jenom urážíme.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mika.0.1.

Protože tam chodilo lidí, jako blech, jaký měli ceny atd…

Upravil/a: Mika.0.1.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jakub Tlapal

Já chodím na bleší trhy poměrně často, ale naštěstí jsem si domů nikdy žádnou blechu nepřinesl 😁 . Popravdě mě to nikdy ani nenapadlo. Nepodávají se tam jenom staré, špinavé věci. Musí si člověk vybírat a dost napoví i prodejce. Když vypadá zvláštně, tak si od něj nic nekoupím a jdu radši k dalšímu stánku.

Avatar uživatele
annas

Ad mosoj,

máte pravdu, před sto i více lety, kdy trhy vznikly jsem na nich určitě nebyla.

před 2506 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek