Nick213

Jak připojit 4 reproduktory k PC?

Dobrý večer, mám 4 reproduktory a tento starší zesilovač Panasonic: https://aukro­.cz/starsi-zesilovac-panasonic-funkcnost-neznama-6929366804 a chtěl bych se zeptat, zda budou hrát všechny čtyři reproduktory, když je přes zesilovač zapojím do PC. Díky.

Odpovědi
Hlada

Rádio má 5 zesilovačů + výstup pro aktivní subwoofer. Na zadní stěně je všechno jasně popsané. Jednotlivé výstupy z PC zapojíš do vstupů v rámečku DVD/DVD 6CH. Výstupy jsou v rámečku Speakers, také jasně popsané. Impedance 6–15 ohmů je univerzální, prakticky tam můžeš připojit cokoli.

Edison

Pokud nastavíš vhodný režim, tak budou. Jen by to chtělo plný 5.1 (centrál, P, L, PZ, LZ a pokud by to šlo tak i sub). PC pak připojíš do něčeho jako AUX, LINE-IN, CD, nebo tak něco. Pak jen zvolit vhodný režim/efekt. Ten stroj s tím něco provede.

jáára

Aby to trošku hrálo, tak 4 jsou málo. Potřebuješ eště center a subwoofer. Jinak to pak zapojíš na repro svorky a počítač připojíš třemi kabely jack 3,5stereo >> 2× cinch male.

Kepler

Z PC do zesilovače se dá nejčastěji dostat pomocí sluchátkového výstupu. Je to ale vždy dvoukanálový výstup. Dva a dva repráky můžeš zapojit jak sériově, tak paralelně. Musíš ale mít ohled na výstupní impedanci zesáku. Pokud budou mít repráky impedanci celkově vyšší, nevadí to. Ale neměl bys zesák zatížit nižší impedancí repro, než na jaký je stavěný.

Edison

Keplere, tentokrát se mýlíš Ty… I vyšší impedance může vadit. Vznikne na repro vyšší napětí a to může vadit koncovým prvkům. Impedance repro by měla být jmenovitá, pokud na zesilovači není uveden rozsah (což někdy bývá, např. 4 – 8 ohm, ale dnes jsem to moc neviděl, oni dnes konstruktéři nic moc nedimenzují „navrch“).
Navíc tazatel se ptá, jestli to připojet přes ten AV receiver, což zcela mění situaci. Měl by to připojit na aux, to bývá nízkoohmový vstup. Line-in bývá vysokoohmový. CD nevím… Pak ještě na jaké napětí jdou dimenzované. Aux bývá odolnější, line-in bývá jednovoltový.

Kepler

Já mám 1 rok starý zesák určený pro bedny v rozmezí 4 – 16 ohm. Tak jsem na každý kanál připojil dvě 4 ohm bedny v sérii. Jeden pár mám vyvedený do kuchyně.

Edison

Ano, takto to lze… Pokud to výrobce uvádí, není to problém.

Hlada

Nedělejte z té impadance vědu. Kuchyň nebo obývák není Lucerna. Jmenovité impedance dosahuje reproduktor jen v jediném bodě – v rezonančním kmitočtu. Všude jinde je mnohem vyšší. Tkaničky z dvoulinky, které se doma používají, mají tak velký odpor, že zesilovači neuškodí ani zkrat. Maximálně se spálí pojistka. Vyšší impedance může způsobit škodu jen na náhle odlehčeném plně vybuzeném elektronkovém zesilovači, což v domácnosti nepřichází v úvahu.

Edison

Moje zkušenosti hovoří poněkud jinak… A většinou jde právě o tranzistorové zesilovače, ovšem dimenzované právě na dané parametry a už mírná změna zátěže vede přinejmenším k přehříávání až zarušení.