denisse

Jak přimět někoho k zdravému životnímu stylu?

Prosím pomoct,moje maminka žije opravdu nezdravě a zanedbává se (ale pro nás by koupila a udělala cokoli)no ale sebe ošizuje,jí olravdu nezdravě a je tlustá i když jí to říkám naštve se nebo když se jí snažím promlouvat do duše nebere to vážně.Bude mít teď narozeniny tak mě napadlo nějakýho poradce výživového sehnat,ale nevím,protože by to určitě chtělo pohyb a mamka by řekla že do večera pracuje a že by na to neměla čas(což jsou samozřejmě nen výmluvy)prosím pomoct mam maminku opravdu moc rada a bojit se aby nebyla z tohoto živ.stylu nemocná.

Nejlepší odpověď
Alesh

To je složitý, ale co třeba, že bys někdy uvařila zdravě sobě a jí, zkrátka celé rodině. Já myslím, že by to byl dobrý začátek.
Jinak samozřejmě pokud někdo nechce, pak ho budeš těžko přemlouvat.

Další odpovědi
ivzez

Nikoho nelze přimět udělat něco, co udělat nechce.

Říkat mamince, že je tlustá, je minimálně netaktní, bezohledné
a necitlivé. Maminka to ví sama, jistě to trápí i ji, ale dokud se ona sama
nerozhodne něco změnit, nesnažila bych se jí nic vnucovat.

Ale pár věcí mne napadá:
Odebrat jí část práce v domácnosti → začít vařit zdravé
večeře a připravovat zdravé snídaně. Mamince ubyde práce,
čas bude moci věnovat třeba pohybu.

Najít nějaký zájmový kroužek, třeba turistický s víkendovými výlety.
Co třeba pěší turistika → lze skloubit přirozený pohyb s návštěvami
různých památek, kulturních akcí, … Pokud se zapojíte i Vy, bude mít
maminka další motivaci (strávíte spolu více času), …

Budete-li jí říkat, že je tlustá, že žije nezdravě a že o ni máte strach,
jenom situaci zhoršíte. Nabídnete-li mamince odebrání (tím míním trvalé
převzetí některých činností v domácnosti) a k tomu nějakou aktivitu, jíž
se budete věnovat spolu s ní, budete mít větší šanci uspět.

_________

Poznámka:

S výživovým poradcem pozor! Vedle pár kvalitních existuje
spousta „rychlokvašek“, které s bídou absolvovaly
několikahodinový kurz zaměřený spíše na prodej různých produktů.

yuko

Urcite ji nehledejte vyzivoveho poradce. Staci si s ni promluvit a treba ji navrhnout – mami, pujdeme si zaplavat? Projet na kole? Nebo ji poridte rotoped. Co se tyka stravovani, tak ji seznamit s tim, jak se stravujete Vy – poku se tedy stravujete lepe a zdraveji nez ona. Tak nenapadne, pustupne. Aby se ji to zalibilo, aby videla vyhody toho, jak zijete Vy a jak ona.