Avatar uživatele
independent

Jak přesvědčit ostatní, aby třídili odpad?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, vas999 před 2248 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Odpoveď byla označena jako užitečná

Já odpad třídím už nějakých 40 let a od mala
jsem k tomu vedla i s vé děti.

A přestože někdy někde může ojediněle dojít k tomu,
co píše Muffz, mé rozhodnutí odpad třídit to nezmění.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?independent Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Obtížně. Někteří lidé prostě nevidí pro třídění odpadu žádnou motivaci. Pár firem si na tom udělá business bohatě dotovaný ze strany eu i státu ale ten konkrétní člověk co jim to vytřídil z toho nakonec nemá ani tu všivou úlevu na poplatcích za svoz odpadů …

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Těžko, buď dotyčný má ekologické povědomí, nebo nemá. Možná, kdyby ten kontejner uměl poděkovat, takové odpadkové koše skutečně někde mají a na chodníku tam nenajdeš ani vajgla 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Muffz

Po tom, co jsem na vlastní oči viděl, jak přijelo popelářské auto a nasypalo do sebe kontejner normální, na plasty a na papír, tak jsem ztratil iluzi o třídění odpadu. Taky jsme byli na technické exkurzi v OZO, kde nám ukázali, že v podstatě všechny přetříděné odpadky dávají dohromady, protože nemůžou zaručit čistotu jednotlivých odpadů a jejich vyčištění by bylo ekonomicky nevýhodné.

Takže ne, nenechám se přesvědčit na třídění odpadu, protože je to zbytečné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vas999

To se nedá jen tak. Nejdříve byste mě museli dostat k moci absolutního diktátorství a zařídit, abych byl nesmrtelný, a já na oplátku budu omezovat svobody, omezovat svobody a omezovat svobody, až uvidím, že lidé jsou již poslušní. Pak zruším všechna omezení. Lidé budou moct prakticky všechno, ale budou rozumní a dělat jen to, co je slušné. Pak budou odpad třídit všichni.

To byla taková pohádka na úvod.

Osobně bych začal tím, že prostě třídit odpad budu. Také budu podporovat ty, co už to dělají, aby s tím náhodou nepřestali. Pak budu přemlouvat ty, co se tváří, že by to klidně dělali, ale že se jim prostě jen nechce.

Možná by mohla pomoci oblíbená formulka, že většina lidí odpad třídí, alespoň v Česku je to, pokud je mi známo, pravda.

Upravil/a: vas999

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Zkuste spíš přesvědčit své zástupce na radnici aby zavedli pozitivní motivaci pro ty co třídí, úlevy na poplatcích by byly dobrý začátek.

před 2248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Každý se v oblasti motivace k třídění ohání jen pojmy ochrana prirody, respektovani autorit, nasledovani vzoru, vlastni uspokojeni, vliv vzdělání, zviditelnění se, soutěživost … jen málo kdo zmíní motivaci ekonomickou, která jediná skutečně může fungovat pokud se správně nastaví. NEtřídění musí zasáhnout peněženku jednotlivce, jinak pragmaticky uvažující lidé, kteří na výše zmíněné sugestivní metody moc nedají, prostě třídit nezačnou.

před 2248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

více třeba zde http://www.stem­mark.cz/cechum-chybi-motivace-k-trideni-odpadu/

před 2248 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek