ahold

Jak přesvědčit majitele bytu

Prosím o radu. Bydlím s rodinou v nájemním bytě. Už před dvěma lety majitel bytu sliboval výměnu oken.(Ta jsou původní v panelovém domě). Okna netěsní, každým rokem se stav zhoršuje. Opatřili jsme je těsněním, ale ani to nestačí.Škvíry už jsou asi 2cm.Tak že si vyrábíme z molitanu jakésy ruličky a těmi se snažíme těsnění doplnit. V lednu se mají instalovat v celém domě měřiče spotřeby tepla.S majitelem je nemožná komunikace. Když se náhodou střetneme, snaží se zmizet, v létě slíbil vyřešit okna ještě letos. Dá prý vědět 14 dní předem. Je nám jasné, že opět nic neudělá.
My budeme mít určitě nezaviněně velkou spotřebu a nedoplatek.
Jak tomu zabránit, předejít nebo můžeme nedoplatek požadovat po domácím?
Děkuji za každou radu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Odpovědí Agnety se neřiďte, doplatili byste na to
(nemůžete jednostranně snížit platbu nájemného).

Situaci musíte řešit s majitelem, ale ne ústně.
(Nebo od něj máte písemný příslib?)

Vyzvěte jej k výměně oken písemně,
zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.
Dopis/výzvu si nechte sepsat právníkem.

Ale přiznám se, že nerozumím tomu,
proč u takového majitele setrváváte.

Bytů je dost,
už jste se mohli dávno odstěhovat …

Další odpovědi
klumprt

Pokud jde o havarijní stav (a zdá se že ano), lze po marných výzvách majiteli provést opravu sám, a majiteli vyúčtovat náklady.

Z občanského zákoníku:
§ 2264
(1) Zjistí-li nájemce v bytě poškození nebo vadu, které je třeba bez prodlení odstranit, oznámí to ihned pronajímateli; jinou vadu nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, oznámí pronajímateli bez zbytečného odkladu.
(2) Nájemce učiní podle svých možností to, co lze očekávat, aby poškozením nebo vadou, které je třeba bez prodlení odstranit, nevznikla další škoda. Nájemce má právo na náhradu nákladů účelně vynaložených při zabránění vzniku další škody, ledaže poškození nebo vada byly způsobeny okolnostmi, za které nájemce odpovídá.
§ 2265
(1) Pronajímatel odstraní poškození nebo vadu v přiměřené době poté, co mu nájemce poškození nebo vadu oznámil.
(2) Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu a řádně, může poškození nebo vadu odstranit nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného, ledaže poškození nebo vada nejsou podstatné.
(3) Neoznámí-li nájemce pronajímateli poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu poté, co je měl a mohl při řádné péči zjistit, nemá právo na náhradu nákladů; odstraní-li poškození nebo vadu sám, nemá právo ani na slevu z nájemného.
§ 2266
Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu ani v dodatečné lhůtě a poškození nebo vada byly způsobeny okolnostmi, za které nájemce neodpovídá, má nájemce právo vypovědět nájem bez výpovědní doby, představuje-li prodlení pronajímatele při odstranění poškození nebo vady nebo samo poškození nebo vada hrubé porušení povinností pronajímatele.

Agneta

Sniž mu nájemnou platbu o 30%, a uvidíš, že to zabere. (Můžeš se někde zeptat, jaké snížení je v tomto případě adekvátní) Máš na to (mám ten dojem) právo:D
Doplňuji:
On má totiž své povinnosti a ty tvá práva :D