Avatar uživatele
bolak

Jak přesně vypadají sny lidí, kteří jsou od narození slepí?

Pokud je tu náhodou někdo slepej, tak mi napište co se vám zdá a pokud není tak mi napište co se vám nezdá.

Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 16Pro koho je otázka zajímavá? annas, mosoj, vagra, manon, iceT, johana 56, Jikra, anonym, Katusa, Nikkol, Lucijej, Damiana, briketka10, anonym, RedC22, Beer4Real před 4187 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Chodila jsem často do Tyfloservisu na besedy s nevidomými. Dověděla jsem se, jak s k nim chovat, jak jim pomáhat najít místo v autobuse, tramvaji atd.

Vzpomínám si, že lidé od narození zcela nevidomí mají sny bez vizuální složky např. se sluchovými, hmatovými a tělesnými prožitky. Jde o pojmy, jejichž představu si mohou přiblížit jen přirovnáním . Treba . k hmatovým vjemům a které pro ně zůstanou informací potřebnou pro život ve vizuálním světě (tráva je zelená, nebe modré aj.)

Vyjádření odborníků
Obecně je ale přijímána teorie, že sny lidí, kteří jsou slepí od narození nebo oslepli před sedmým rokem svého života, nemohou mít vizuální podobu.

Sny těch, kteří jsou nevidomí od narození, postrádají zrakové představy. Místo toho se ale nevidomým zdají sny plné emocí, zvuků a hmatových vjemů. V REM fázi spánku – tedy ve fázi, ve které se vidoucím osobám zdají sny, oči se rychle pohybují a jsou přítomny záškuby svalstva po celém těle – se oči slepých lidí pohybují minimálně. Čím déle je člověk slepý, tím jsou pohyby očí méně časté.

http://www.dobry-spanek.cz/novinky/o-cem-sni-slepci-335

Doplňuji:
Věk šesti až sedmi let je období, ve kterém končí vývoj oka i zrakové percepce.

Jinak vývoj zraku dítěte od narození a poznávání iokolí v kapitole 2.1 Vývoj zrakově postiženého dítěte .

is.muni.cz/th/73868­/pedf_b/bakalar­ka.doc
Vývoj řeči a náprava poruch řeči u dětí s postižením zraku

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Sůwa

O tomhle přemýšlím už dlouho, dokonce jsem se kvůli tomu vetřela do přízně jednoho slepce, ale odpověď nemám. On mi totiž nedokázal sny popsat, protože mu chybí srovnání. Měl před sebou talíř a perfektně obědval, jako by na to viděl ( ale neviděl ). Taky myslíš, že by to byl důkaz o reinkarnaci?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
david22

Slyšel jsem, že prej mají barevné sny, ale ty „barvy“ vnímají jako barvy různých hudebních tónů. Nejsem slepej, takže tyto sny se mi nezdají.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Odpovědi se dočkáš, pokud to napíšeš v Brailově písmu, eventuálně zvukovou nahrávku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

annas: proč je tam „před sedmým rokem života“? to se do sedmi let dětem nezdají vizuální sny?

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

To nevím. Rovněž mě to vrtá v palici. Pokusím se , zda něco objevím na netu. Slyšela jsem tu informaci poprvé.

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Před chvílí bylo odpovědí 5 a teď jsou jen 4. Někdo si to smazal sám? Nebo zas řádí mazal?

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

mně včera zmizly dvě otázky a dneska 3, klasika..dokážete si představit jaký už bych měl KZD kdyby tu mazal nebyl? :))

mimochodem, ta věta „jako bych to viděl“ mě dost pobavila :)) od slepce docela troufalost (snad to nebude znít zle)

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

.. chybi " odpoved " dedyvseveda .. !! :( mel tak jen jedno oko ..
takovyhle : .)

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

  • dědó, dědó, co se ti zdálo??
  • byl jsem v takový místnosti… a byla tam tma…

:-o

  • dědó, ty máš ale nudný sny…

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

bolaku boláku víš co mi dalo práce ti to napsat :))
Nevím :DDD

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

jj, dal sis s tím práci, to oceňuju, ale nakonec si napsal „sevím“ :))

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

protoze ma u odpovedi jenom jedno oko !
ten mysli na vsechno … :)

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek