TessG

Jak přeložit „statelessness“ do češtiny v kontextu https://www.co­decademy.com/ar­ticles/what-is-rest ?

české slovo by mělo evokovat to, že komunikace v RESTu je standardizovaná a obě zúčastněné strany nepotřebují návod pro komunikaci s tím druhým..

Nejlepší odpověď
dubraro

Jednoslovně česky, v tomto kontextu, „bezestavovost“. Základem není slovo state – stát, ale status – stav. Zřejmě se jedná o tzv. bezestavový komunikační protokol, tedy takový, který neuchovává stav komunikace.

Další odpovědi
quentos

A jak moc „ukecaný“ ten překlad může být? Jednoslovný výraz na to asi není, z fleku mě napadá třeba „nezávislost na státní příslušnosti komunikujících“…

TessG

no, nejradši bych byla kdyby to bylo jedno slovo nebo dvě slova.. potřebuji to napsat do bakalářské práce.. a zatím jsem nenašla český článek, který by toto vysvětloval..

TessG

@dubraro Děkuju!!