Kelt

Jak přeložit název dětské postavičky?

Nedávno se tady diskutovalo o skupině Pussy Riot. Vzpomněl jsem si na český časopis pro děti – Méďa Pusík, původně Pussy Bear. V češtině nejsou dvě s ve slově. To také se bude překládat tím vulgárním výrazem, nebo jak je to?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pussy nie je iba vagína, ale i mačiatko (koťátko) – prenesene mláďa zvieraťa.
pussy sa tiež niekedy používa aok synonynum pre box, carton, packet, bandbox, case – škatuľa.

Pussy Bear je v podstate mačiatko-medveď, medvieďa (medvídek, teddy bear).
Preklad je vzatý ako meno medveďa – Mačiatko (pre podobnosť s mačiatkom), v prekladateľskej licencii ako Méďa Pusík, pravdepodobne pre zvukovú podobu s originálom.

výhodou umeleckého českého prekladu (a vlastne asi akéhokoľvek) je vyhýbanie sa otrockému prekladu (Méďa Kočička, Méďa Číča), ale voľba výstižného – a v tomto prípade i zvukovo podobného – výrazu: Méďa Pusík.

;-Q

Další odpovědi
Emefej

Pussy Bear je medvidě, obdobně jako Pussy Cat je kotě. Zajímalo by mě, jak by to přeložil náš prezident překladatel.