Sarah014

Jak překonat opakovaný stres při vystupování před třídou?

Dobrý den,
mám problém,že nerada vystupuji před spolužáky. Nevím čím to je,ale vždycky podlehnu nervozitě.
Teďkom máme mluvnické cvičení,kterého se hrozím už celé pololetí. Měla jsem ho mít už minule,ale ikdyž jsem ho měla připravené,nakonec jsem paní učitelce řekla,že ho nemám.. (což nechápu,ale v tu chvíli jsem to bezmyšlenkovitě řekla)
Pamatuji si jak jsem minulé pololetí recitovala,to byla opravdu katastrofa. Sotva jsem se postavila před třídu,začaly se mi třást nohy,papírek s básničkou mi najednou začal „poskakovat“ v ruce.
Měla jsem rozklepaný hlas a rudý obličej..Spolužáci se mi při recitování začali smát,jen jsem slyšela,jak mně všichni pomlouvají,čím to ještě zhoršovali.
Bojím se,že to nastane i teď..I když se zhluboka nadechnu,a řeknu si,že jsem v klidu – zase do toho spadnu.
Navíc mí úžasní spolužáci hledají na mně různé chyby a nedokonalosti,kte­rými by mně mohli zesměšnit.

  • Je mi 14 let a chodím do 7.třídy *

Nejlepší odpověď
hanny 2

Otoč se ke třídě částečně zády,dívej se z okna nebo na učitelku,zavři oči,zkrátka nesmíš vnímat ty,kteří tě schválně jakkoli znervózňují – jsou to puberťáci!!!
Doplňuji:
ad Šidlo – nech si svoje moudrosti na mou adresu a raď těm,kteří se ptají!Však ona si z toho všeho vybere to,co jí bude vyhovovat nejvíc!!!

Další odpovědi
redy

Já si myslím že ten stres,nervozitu, máme v sobě všichni.
Akorát někdo to umí zastřít-nedá to na sobě znát, že ho někdo strapní.
A to se člověk nějak musí naučit.
Já to ještě neumím .-)))

zzzlatokopka

Najdi si v davu jednu osobu a na tu se soustředíš, nejlépe někoho, kdo je tvůj kamarád a s kým se můžeš domluvit, že tě pohledem podpoří, že se nebude blbě smát atd.

anonym

Možná by sis o tom měla promluvit s třídní, řekni jí, jak se věci mají, že máš strach, trému, i ona ti třeba něco poradí, nebo ti to tvoje vystoupení odpustí, já nevim, možná…a co na to vaši?

gecco

Nejprve se musíš naučit soustředit na daný problém (na básničku, přednášené téma…) – to můžeš klidně o samotě, v klidu – doma, v lese – naprosto kdekoli, kde tě tvé okolí nebude rušit. Takže se zavři v pokoji, vyraž na procházku – a přednášku si opakuj – nejlépe nahlas, tak, jakobys ji povídala před třídou, zautomatizuj si ji.
Pak stačí, abys před lidmi to publikum nebrala na vědomí a opět se soustředila jen na samotný problém.
Zprvu budeš ten trening ´někde´ potřebovat, ale po několika takových vystoupeních už ti bude stačit samotné soustředění.
😉
Samozřejmostí je ale výborná znalost přednášeného textu (problému) – aby ses mohla dostatečně soustředit právě na své pocity…

Šidlo

na rovinu: to vás v triede šikanujú? pod šikanou sa chápe aj ohováranie, odstrkovanie od aktivít a kritika každého vašeho kroku…

btw, nesúvisí to s tým, že ste v 14 v 7. triede? píšete dosť inteligentne, takže ste asi neprepadli...­..stalo sa niečo vážne? lebo to všetko môže spolu súvisieť.....blbé správanie spolužiakov, neskutočná tréma.....

možno si skúste predstaviť publikum s konskými hlavami…alebo inak smiešne (len sa zase nezačnite smiať, stačí sa ironicky pousmiať…akože:,, mám tu niečo predniesť, je to moja práca a vy mi môžete mávať z vlaku")

Hanny2: možno speváci pri prednese môžu zatvárať oči…aj tak pritom pôsobia trápne, akoby parodovali Bocceliho.....toto šikovná žiačka nemôže robiť na hodine v škole, nedajbože ak má referát!