zjentek

Jak prakticky/funkčně opravit rozbitou sanitární keramiku?

Stala se nehoda. Skrze klozet z výšky „proletěl“ bytelný flakon parfému. Údivem mně spadla brada a ještě teď mám oči jako Amanda Seyfried, ale to je jedno… Takže v klozetu je teď ďoura d 10 cm, přičemž vyražený kus ZŮSTAL VCELKU! Tak jsem jej zespoda napasoval zpět na své místo a celkem tam „sedí“. Což mě navádí na myšlenku, že by se dalo opravovat. Jenže nevím jak, chybí zkušenosti (neprohazuji Gucciho hajzlíkem moc často). V prodeji je glazura, kterou se „vylévají“ drobná poškození, či provádějí kosmetické úpravy keramiky. To vidím na netu. Šlo by takto nějak shora (nebo i zespoda) „zalít“ tam glazurou ten kus zpět tak, aby ta mísa fungovala? Nebo nějaký jiný nápad? Poradíte? Má někdo zkušenosti s opravou prasklé wc mísy, aby netekla? Klozet není zrovna z nejlevnějších. Děkuji.

_____________­__________

IceT: Nedohledala bys prosím? Nedaří se mi nic podobného najít. );
Chtěl bych si mísu opravit. Doposud je díra oboustranně „zatejpovaná“ nějakou drahou samolepicí páskou určenou i do vody a drží to, takže zatmelení bude jistě také dostačující. předem díky za snahu.

Nejlepší odpověď
Kepler

Glazura by asi nepomohla, ta je vhodná jen na opravu povrchových poškození. Keramiku výborně lepí dvousložkové epoxydové lepidlo, ale to má dlouhou dobu tvrdnutí. Pak jsou tady ještě UHU na keramiku a vteřinová lepidla. Musí se to nanést na plochu lomu, podklad musí být naprosto suchý a odmaštěný.

Další odpovědi
iceT

Určitě to jde.
Viděla jsem na netu video, kde týpek opravoval ulomený roh stolu, rozbitou dlažbu a díru v umyvadle. Používal nějakou formu kytu nebo čeho, bylo to anglicky, ale každopádně opravené věci vypadaly po opravě jako nové, včetně toho umyvadla.
Ale jinak ti neporadím.

elkon

Takové věci se neopravují, výměna je otázka hodiny, nanejvýše dvě, pokud člověk není moc zručný. Důležité je koupit mísu, která má stejné rozměry a připojovací prvky.

aliendrone

Vím že se tyhle „repair věci“ dělají, ale…
Obvykle je jejich cena vyšroubovaná tak, že stojí za úvahu výměna (vyseknout rozbitou dlaždičku, dát novou a zaspárovat – tedy POKUD jsi byl natolik chytrý, že jich MÁŠ pár schovaných od pokládky pro tyto případy)

Třeba opravné elektrovodivé lepidlo (FUNKČNÍ, !) na vyhívání zadního skla auta > 1400 Kč lahvička 20ml. U některých aut je tudíž vhodnější výměna celého skla, než nějaké pokusy o amatérské dojebávky. ;) :)

Našel jsem ti tohle, ale VLASTNÍ zkušenost s tím nemám. Zvaž, jestli opravdu není vhodnější nová mísa, zase tak moc nestojí (jestli tedy nemáš nějaký spešl hajzlík). https://czech-konig.com/oprava-obkladu-a-dlazby

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Alien: Tohle mně nepomůže, prošel mi parfumflakon skrze mísu! (;

Myslel jsem, že by mi pomohlo třeba něco takovýho >> https://www.ke­ramikasoukup.cz/si­likony-a-tmely/lepici-tmel-na-vsechny-materialy-ft-101
…co si o tom myslíš? Mám tam voděodolný tape a drží to, takže to musí jít zatmelit a držet taky, si myslím, ale… CO MYSLÍŠ? Dík.

aliendrone

zjentek>>> Mně se to nezdá. Použil bych něco VÍCE tekutého. PROČ? Jednou jsem taky něco porcelánového lepil (dvousložkou epoxidem) a DOMRVIL jsem to jaxviň. Totiž… jde o OBJEM. Když ho naneseš, tak brání v perfektním dosednutí dílů na sebe, budeš ho muset (přebytky) VYTLAČIT a to s nějakým tmelem pružné konzistence asi NEDÁŠ (při tak velkém kusu) a ten díl ti do toho dobře nezapadne. Dodaný tmel zabrání tomu perfektnímu dosednutí, které jinak dobře jde (pasuje) na sucho. Proto bych zkusil něco řidšího, tekutějšího, u čeho máš větší šanci vytlačit přebytek lepidla ven ze spoje. I tak bych to dělal citovka, tenká vrstvička. Mrkni na tohle https://www.le­pidla.cz/cs/p/u­hu-porzellan---lepidlo-na-porcelan-4026700468007.html je to kyanoakrylát, takže nebudeš muset čekat hodiny na vytvrzení, na druhou stranu budeš muset dělat FOFREM.

Venkoncem i blbej silikon nebo akryl v kartuší má „lepící účinek“ a ten Ceresit bude něco na ten způsob, obzvláště když se chlubí „pružností spoje“.

Další nápověda proč ten Ceresit ne je, že ho deklarují jako „univerzální na VŠECHNO“ a dloooouhá životní praxe mi říká, že to znamená, že v reálu to je UNIVERZÁLNĚ na HOV.O! ;) :D :D

zjentek

Vytáhnout ten urežený díl už nemůžu, to nejde. Nějak jsem ho tam NARVAL a měl jsem ŠTĚSTÍ, sedl tam a vytáhnout ho by bylo cestou pro novou mísu. Taky jsem spoje „předběžně“ polepil chem. Extrém na namáhané spoje, takže ten kus tam je navždy z5 a teď bych ten spoj (DOBŘE VYSUŠENÝ) potřebovat něčím shora „zalít“, na design kašlu. Proto jsem zprvu mluvil o glazuře, ale nevím, co existuje a ptám se tady, ale asi tady nikdo nic podobnýho nezná. Prostě zakít spoj něčím, co na spoji způsobí nemožnost protečení, na dizajn kašlu. A to je celé. myslím, že to lepidlo z tvýho linku mně vsákne a nezacelí ten spoj, možná se pletu… nevíš? Klidně jich koupím několik a postupně budu lepit, ale jde o to, jestli to lepidlo umí udělat jakousi „výplň“ v tom spoji… většina sekundáčů při zaschnutí zmizí, víš co myslím.. (;

zjentek

Ten vyraženej kus keramiky do tý díry pěkně sednul z5 a drží tam, tak jsem zalepil tejpem. Teď plánuju odlepit, vysušit, zatmelit a vybrousit a to z obou stran. Bude to fungovat? Když si to představím, tak mouchy nevidím…ale je možný, že já vidím méně, než vidí jiní, chápeš. Fakt je ten, že ten „vyražený“ kus keramiky tam v tý díře pěkně sedí, vážně se to povedlo, vyrazil jsem 12 cm ďouru na jedničku, s neporušeným kusem keramiky – vůbec nechápu PROČ se ten kus nerozmlátil o kachle, prostě zázrak no, vyšší moc… bo kdyby se rozlítl na více kousků, asi bych už dávno musel kakat na talířek a to mám kompost u plotu ke sličné sousedce, takže je jasný, že by nad ním ohrnovala nos, no prostě nemá cenu kupovat drahou mísu na geberit, když jsem měl v podstatě TAKOVÝ ŠTÍGRO! (;

zjentek

To už mně chytře radil elkon, jenže to bych musel mísu sundat, abych zjistil rozteče přítoků a odtoku + uchycení/připoj. prvky a pak podle toho teprve shánět novou mísu, no a v časech kovida… vždyť před pár dny se dala mísa sehnat jen po netu a to není ze dne na den, tak to bych po celou tu dobu jako prděl kde? Venku do hlíny? Takový rady jako elkon umím taky, ovšem praxe je trocha jiná, ne každý si pamatuje otvory geberitu z dob instalace, nebo schovává dokumentaci nadosmrti… holt elkon si to může dovolit, se svou fotopamětí.. (; (;