Jak pracuje procesor?

Nejlepší odpověď
panenka

Procesor je integrovaný obvod, který plní řídící funkci počítače. Provádí výpočty, zpracovává data, ovládá další komponenty počítače a komunikuje s nimi. Když chceme říci procesoru, co má dělat, musíme mluvit v takzvaném instrukčním kódu. Počítač si instrukce tohoto kódu načítá z operační paměti a potom je velmi rychle zpracovává. Dnešní procesory zvládnou splnit za jednu vteřinu až desítky miliard instrukcí.
Jedním z hlavních parametrů procesoru je taktovací frekvence. V dnešní době se udává v GHz (1GHz je 1000MHz). Čím vyšší je frekvence, tím rychleji procesor pracuje. S narůstající frekvencí ale roste žel prudce i teplotní ztráta procesoru. Proto se dnes výrobci procesorů zaměřují na další způsoby, jak zvýšit výpočetní výkon bez nutnosti zvyšovat taktovací frekvenci. Jedná se v podstatě o tři hlavní způsoby
více zde v odkaze

Zdroj: http://www.ko­bii.wz.cz/pro­cesor.html

Další odpovědi
Klarushka

K čemu slouží a jak pracuje
Procesor je výkonný díl, jakýsi „mozek“ počítače. Pracuje v operační paměti, programy a data jsou uloženy na pevném disku, CD nebo DVD disku. Zobrazení na monitoru umožňuje grafická karta, přehrávání zvuků zvuková karta, komunikaci s ostatními počítači síťová karta a modem. Vykonává všechny instrukce, které programy obsahují. Např. do něho přijde číslo 1, znaménko +, číslo 1 a povel vypočti-a on pomocí operací napíše číslo 2. Procesor neumí intrukcí nekonečně mnoho, má samozřejmě omezenou množinu funkcí, které zvládá. Pomocí matematického aparátu jsou složitější operace rozloženy na jednodušší a ještě jednodušší, až se dostane na ty, které procesor umí. Takže jeden složitý úkon vykonává procesor pomocí tisíců úkonů jednoduchých. Je však schopen vykonávat miliony jednoduchých úkonů za vteřinu.

GangstaHelper

Bohužel stále panuje ta fáma, že procesor s vyšší frekvencí musí být nutně rychlejší něž procesor s frekvencí nižší – to není pravda.

Podle frekvence nelze v žádném případě srovnávat procesory s různými jádry, nebo dokonce s rozdílným výrobním procesem (90nm, 65nm, 45nm…).

Navíc kde je rychlejší při určité činnosti jeden procesor, ten samý procesor je zase pomalejší při jiné činnosti.