Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jak pracuje parní stroj?

Samozřejmě, že vím jak pracuje, ale k otázce mě přivedla jiná odpověď a to co se jedlo na Titaniku a přiložený odkaz.
Zde se píše, že se vodou šetřilo, protože v té době neznali odsolovací zařízení a také byla potřeba voda pro parní sroje.
Možná jsem za blbce, ale ona se mořská voda nedá vařit? Tedy přeměnit v páru a tu využít?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2646 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Odpoveď byla označena jako užitečná

V dnešní době se používá pro napájení parních kotlů voda demineralizovaná (alespoň v energetice), tedy bez jakýchkoliv solí. Nejen kvůli korozi, ale taky kvůli usazování kotelního kamene.
V době parních strojů Titaniku nebyla jiná možnost, než sladkou vodu alespoň změkčovat a taky se jednalo o uzavřený parní okruh. Tj, vodní pára poté co vykonala práci se jako kondenzát vracela zpět do systému. Proto k zahušťování solí nedocházelo. Slanou mořskou vodu k napájení kotlů trvale používat není možné.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?JájsemRaibek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Quimby

Vařit se dá, ale když se mění na páru, tak se z ní ta sůl uvolňuje,což urychluje korozi např. železa. Takže to těm parním strojům moc neprospívá.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Smode

😁 přesně tohle mě taky napadlo když jsem se jako ty dostal ke stovce zajímavých faktů o Titaniku před chvílí ;)
Sůl je chemicky agresivní a v místech shromažďování soli též hrozí ucpání systému. Nezdá se to, ale v mořské vodě je soli poměrně dost a systém pro průběžnou očistu oběhu se nejspíše ukázal v té době jako zbytečně složitý.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek