JájsemRaibek

Jak pracuje parní stroj?

Samozřejmě, že vím jak pracuje, ale k otázce mě přivedla jiná odpověď a to co se jedlo na Titaniku a přiložený odkaz.
Zde se píše, že se vodou šetřilo, protože v té době neznali odsolovací zařízení a také byla potřeba voda pro parní sroje.
Možná jsem za blbce, ale ona se mořská voda nedá vařit? Tedy přeměnit v páru a tu využít?

Nejlepší odpověď
Kepler

V dnešní době se používá pro napájení parních kotlů voda demineralizovaná (alespoň v energetice), tedy bez jakýchkoliv solí. Nejen kvůli korozi, ale taky kvůli usazování kotelního kamene.
V době parních strojů Titaniku nebyla jiná možnost, než sladkou vodu alespoň změkčovat a taky se jednalo o uzavřený parní okruh. Tj, vodní pára poté co vykonala práci se jako kondenzát vracela zpět do systému. Proto k zahušťování solí nedocházelo. Slanou mořskou vodu k napájení kotlů trvale používat není možné.

Další odpovědi
Quimby

Vařit se dá, ale když se mění na páru, tak se z ní ta sůl uvolňuje,což urychluje korozi např. železa. Takže to těm parním strojům moc neprospívá.

Smode

😁 přesně tohle mě taky napadlo když jsem se jako ty dostal ke stovce zajímavých faktů o Titaniku před chvílí ;)
Sůl je chemicky agresivní a v místech shromažďování soli též hrozí ucpání systému. Nezdá se to, ale v mořské vodě je soli poměrně dost a systém pro průběžnou očistu oběhu se nejspíše ukázal v té době jako zbytečně složitý.